پاسخ دو مرجع تقلید به استفتاء درباره «عقیم‌سازی زنان و مردان معتاد کارتن‌خواب»

در پی اظهارات برخی مسوولان درباره عقیم‌سازی معتادان متجاهر کارتن‌خواب جمعیت طلاب انقلاب اسلامی در استفتایی از مراجع عظام حکم شرعی این اقدام را جویا شدند.

متن استفتا و پاسخ حضرات آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی بدین شرح است:

متن استفتاء
باسمه تعالی

سلام علیکم و رحمه الله
در روزهای اخیر برخی از مسئولان مبارزه با مفاسد اجتماعی اعلام کرده‌اند که در میان هزاران کارتن‌خواب در تهران، برخی زنان بی‌سرپرست وجود دارند که کارشان، فرزندآوری و فروش آنها است. وجود این افراد علاوه بر ایجاد مشکلات اجتماعی و بهداشتی متعدد، موجب رواج اعتیاد و فحشا می‌شود.
مسئولین برای حل این معضل، بجای برخورد عقلانی، جامع و مبنایی، طرح “عقیم سازی زنان و مردان معتاد کارتن خواب” را مطرح کرده اند.
حال از محضر مبارک شما سوال می‌شود:
۱. آیا عقیم‌سازی به صورت کلی جایز است؟
۲. آیا شرایط فعلی، موجب تبدیل شدن و حلیت اضطراری چنین احکامی می‌شود؟
۳. آیا مسئولان مرتبط، در صورت دستور یا اقدام به اجرای طرح، ضامن هستند؟
۴. در صورت وجود مجوز شرعی برای عقیم‌سازی مسلمانان مذکور، حدود و شیوه تشخیص آن به چه نحوی است؟

پاسخ حضرت آیت الله مکارم شیرازی

با اهداء سلام و تحیت؛

پاسخ: این سخن باطل است و باید به جای این کار با برنامه ریزی مشکلات را حل کرد و باید برای جلوگیری از خطرات راه های دیگری اندیشید زیرا راه منحصر به آنچه نوشته اید نیست.

همیشه موفق باشید

پاسخ حضرت آیت الله نوری همدانی

حضرت آیت الله نوری همدانی نیز در پاسخ به استفتاء صورت گرفته تاکید کرد:
باسمه تعالی سلام علیکم؛

در فرض سوال، جواب همه سوالها، عقیم سازی جایز نیست و باید جدا از آن جلوگیری شود.

کی روش استعفا داد/ جنجالی دیگر در اردوی امارات

‘);w.nex1banners[bn.id] = bn;d.write(”);})(this,document);
‘);w.nex1banners[bn.id] = bn;d.write(”);})(this,document);

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، استعفای کی روش در امارات منابع آگاه از استعفای ضمنی کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در امارات و پیش از بازگشت به ایران خبر دادند.

 

این گزارش حاکی است کارلوس کی‌روش استعفای خود را به صورت تلویحی اعلام کرده و این در صورتی است که وی می‌بایستی به صورت رسمی و کتبی استعفای خود را به فدراسیون فوتبال ارائه دهد.

 

باید دید مسئولان فدراسیون با استعفای کتبی و احتمالی کی‌روش موافقت می‌کنند یا خیر؟

این چندمین بار است که کارلوس کی روش به خاطر مشکلات اخیر استعفا داده و البته مورد موافقت قرار نگرفته است.

 

عابدینی تایید کرد؛ کی روش استعفا کتبی داده است

 

سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال گفت:من با تاج صحبتی نکرده ام اما بر اساس خبری که دارم کی روش به صورت کتبی استعفا داد.

 

به گزارش وب سایت نود، امیر عابدینی درباره استعفا کارلوس کی روش از سرمربیگری تیم ملی اظهار داشت: کی روش هرگز دنبال امتیاز گرفتن نیست اما بر این باور است که شخصیتش زیر سوال رفته است. او به دنبال این بوده و هست که به تیم ملی کمک شود.

 

وی افزود: من با تاج صحبتی نکرده ام اما بر اساس خبری که دارم کی روش به صورت کتبی استعفا داده. امیدوارم جلوی این اتفاق را بگیریم. من حرفی را می زنم که به نفع فوتبال ملی باشد. این بار هم تاکید می کنم که حرفم این است که باید کاری کنیم که به تیم ملی کمک شود و این هم در مسیر حفظ کی روش اتفاق می افتد.

 

عابدینی خاطرنشان کرد: کی روش نمی خواهد در یک فضای مسموم کار کند. در دنیای مجازی علیه کی روش فضای سنگینی به وجود آمده است. به همین دلیل او شرایط سختی را تحمل می کند و نمی خواهد به این روند ادامه بدهد.

 

وی درباره اینکه منبع خبرش برای استعفا چیست گفت:من با یکی از دوستانم در امارات صحبت کرده ام. او این بحث را مطرح کرد و گفت کی روش استعفا داده است.

 

بمب انتقالات استقلال به تمرینات تیمش بازگشت

‘);w.nex1banners[bn.id] = bn;d.write(”);})(this,document);
‘);w.nex1banners[bn.id] = bn;d.write(”);})(this,document);

 آندرانیک تیموریان که شایعات زیادی درباره پیوستنش به استقلال شنیده می‌شود،‌امروز به تمرینات ماشین سازی برگشت. 
تیموریان پس از سپری کردن دوره سرماخوردگی در تمرینات ماشین سازی حضور یافت و در لیست ۱۸ نفره این تیم برای بازی فردا با سایپا نیز قرار گرفت.

خنثنی شدن بمب نقل و انتقالات استقلال

‘);w.nex1banners[bn.id] = bn;d.write(”);})(this,document);
‘);w.nex1banners[bn.id] = bn;d.write(”);})(this,document);

علی خاکزاد در رابطه با شایعات پیرامون آندرانیک تیموریان و حضورش در استقلال اظهار داشت: «آندو بهبود پیدا کرده و از امروز به تمرین می آید. با نظر پزشکان دوره واگیر این بیماری گذشته و تیموریان می تواند به تدریج تمرینات خود را آغاز کند. تیموریان تا الان هیچ صحبتی بابت جدایی نکرده است و حتی وقتی با او صحبت کردم گفت که خودش را در اختیار باشگاه می داند.»

وی افزود: «در صورتی که استقلال تیموریان را بخواهد، باید به ما نامه رسمی بزند. هنوز هیچ نامه ای به دست ما نرسیده و درست نیست که درباره جدایی این بازیکن صحبتی شود. تیموریان بازیکن ارزشمندی است و ما به او احتیاج داریم.»

سرپرست تیم ماشین سازی درباره بازی فردای تیمش مقابل سایپا تصریح کرد: «ما بازیکنانی همچون فردین عابدینی، علی عسگری، رحمتی و زاهدی را جذب کردیم و در صدد هستیم تا در فدراسیون کارهای آنها را انجام دهیم تا در بازی فردا برای ماشین سازی به میدان بروند.»

خاکزاد در پایان درباره وضعیت مسعود حسن زاده برای پیوستن به ماشین سازی گفت: «ما برای جذب این بازیکن به ماشین سازی نامه زدیم و فکر می کنم تا فردا وضعیتش مشخص شود.»