آخرین خبرها از وضعیت جسمی و سلامتی علیرضا داوودنژاد!

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

علیرضا داودنژاد به دلیل گرفتگی عروق قلب در بیمارستان بستری شده است.

رضا داوودنژاد: مشکل حل شده است!

رضا داودنژاد، پسر این هنرمند وضعیت عمومی پدرش را خوب توصیف کرد و گفت:
«پدر آنژیوگرافی شد و به تشخیص پزشک معالج بالن و فنر گذاشته و مشکل حل شده است.»

به گفته او، علیرضا داودنژاد قرار است طی ۲۴ ساعت آینده تحت نظر پزشکان در بیمارستان باشد و پس از آن مرخص خواهد شد.

فیلم «فراری» تازه‌ترین ساخته این کارگردان در جشنواره سی‌و‌پنجم فجر چند سیمرغ در بخش‌های مختلف گرفت. او در کارنامه کاری‌اش ساخت فیلم‌هایی چون «نیاز»، «مصائب شیرین»، «بچه‌های بد»، «کلاس هنرپیشگی» و… را دارد.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر
seemorgh.com/culture
منبع:isna.ir

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

درمان پارگی منیسک زانو بدون عمل جراحی با ۳ تمرین +فیلم تمرینات درمانی

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

اگر شما هم فکر می کنید که درمان پارگی منیسک Meniscus تنها توسط عمل جراحی انجام می شود، بهتر است این مقاله را بخوانید. در اکثر موارد درمان پارگی منیسک بدون عمل جراحی ممکن است.

پارگی منیسک Meniscus چیست؟

زمان بهبودی پارگی منیسک بدون عمل جراحی حدود ۶ هفته است و زمان بهبودی منیسک بعد از عمل جراحی پارگی بین ۱ تا ۳ ماه است. ضمن این که مطالعه جدید نشان می دهد که بعد از ۱ سال احتلاف معنی داری بین عمل جراحی surgery  و درمان های فیزیکی physical therapy وجود ندارد.

در این مقاله به شما می گویم که دقیقا چگونه می توانید پارگی منیسک را بدون عمل جراحی درمان کنید. تنها چیزی که نیاز دارید انجام ۳ تمرین است که در ادامه توضیح خواهم داد.

در ابتدا توضیح می دهیم که:

 • منیسک چیست؟ 
 • منیسک چه کاری انجام می دهد؟
 • چه چیزهایی باعث پارگی منیسک شده؟
 • چگونه خودتان می توانید پاره شدن منیسک را روی خودتان تست کنید؟

همچنین هر آنچه که شما در مورد منیسک و بهبود آن نیاز است بدانید را برایتان توضیح می دهم.

همچنین در مورد مراحلی که در صورت تاثیر نداشتن درمان به علت اندازه یا محل پارگی برای جراحی باید بگذرانید توضیحات لازم را ارائه خواهم کرد.

و برخلاف آنچه جراحان ارتوپد توصیه می کنند باید به شما بگویم که همیشه باید سعی کنید آسیب دیدگی منیسک را بدون جراحی درمان کنید. جراحی همیشه باید آخرین راه حل شما باشد.

پس در این مقاله شما هرچیزی که در مورد درمان پارگی منیسک مورد نیاز است را پیدا می کنید.

در این مقاله می خوانید:

 • ۱٫ منیسک چیست و چه کاری انجام می دهد؟
 • ۲٫ علل پارگی منیسک چیست؟
 • ۳٫ نشانه های پارگی منیسک چیست؟
 • ۴٫ چگونه خودم می توانم پاره شدن منیسک را تست کنم؟
 • ۵٫ چه تفاوتی بین یک منیسک پاره شده و سندروم درد پاتلوفمورال patellofemoral pain syndrome وجود دارد؟
 • ۶٫ در صورت پارگی منیسک چه کارهایی می توانید و چه کارهایی نمی توانید انجام دهید؟
 • ۷٫ از کجا بدانم که پارگی منیسک من بدون جراحی بهبود می یابد؟
 • ۸٫ درمان پارگی منیسک بدون جراحی چگونه است؟
 • ۹٫ جراحی پارگی منیسک چگونه انجام می شود؟
 • ۱۰٫ بهبود بعد از عمل جراحی پارگی منیسک چگونه است و چه مدت طول می کشد؟

 

منیسک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

برای این که درمان پارگی منیسک بدون جراحی را بتوانید درک کنید باید بدانید منیسک چیست و چه کاری در زانو انجام می دهد.

منیسک یک دیسک غضروفی C شکل در زانو است. هر زانو دو منیسک دارد: منیسک خارجی lateral و منیسک داخلی medial.

همان طور که در تصویر می بینید شکل منیسک ها با هم متفاوت است. علت آن تفاوت بین شکل بالای استخوان درشت نی یا استخوان قلم پا است. منیسک داخلی شما بزرگ تر از منیسک خارجی است.

عملکرد اول منیسک باعث افزایش پایداری و استحکام زانوی شماست. به طور طبیعی استخوان ساق پا و ران شما به هم نمی خورند. چون استخوان ساق پا صاف است ولی استخوان ران بیشتر انحنا دارد. عملکرد منیسک شما برای از بین بردن این تفاوت شکل است. پایین استخوان ران به صورت کاملا متناسب در حفره هایی که توسط منیسک ایجاد شده قرار  می گیرد تا شما به راحتی پای خود را حرکت دهید.

عملکرد دوم منیسک جذب ضربه است. ضربه گیری در زانو برای محافظت از غضروف میانی زانو بسیار مهم است. نیروهای موثر بر زانو در حال دویدن یا بالا رفتن از پله بسیار بزرگ هستند. بدون وجود منیسک غضروف زانو به راحتی آسیب دیده و منجز به ابتلا به آرتروز می شود. بعد از این که در مورد گزینه های مختلف جراحی بحث کردیم بیشتر به این مورد خواهیم پرداخت.

یکی دیگر از تفاوت های بین منیسک داخلی و منیسک خارجی این است که منیسک داخلی به رباط میانی متصل شده که منیسک داخلی را محکم در محل خود نگه می دارد و به همین دلیل پارگی منیسک خارجی متداول تر از پارگی منیسک داخلی است.

علل پارگی منیسک چیست؟

 1. پارگی منیسک معمولا زمانی رخ می دهد که در بازی های ورزشی باید به سرعت بچرخید یا تغییر جهت دهید. هنگامی که می چرخید ولی هنوز پایتان روی زمین قرار دارد، فشاری که بر منیسک وارد می شود خیلی بالاست. به خصوص وقتی که زانوی شما خم شده باشد، در این حالت به راحتی احتمال پارگی منیسک وجود دارد.

۲٫ علت دیگر پاره شدن منیسک ضربه ناگهانی به زانو است، به خصوص زمانی که زانو کمی خم شده باشد. وقتی زانوی شما خم شده منیسک از زانو برجسته تر می شود به خصوص منیسک داخلی. وقتی زانویتان خم است فشار بر روی منیسک به صورت غیر مستقیم اعمال می شود بنابراین در این حالت احتمال آسیب دیدن منیسک بیشتر است.

۳٫ یکی دیگر از علل شایع پارگی منیسک بلند کردن وزنه های سنگین است. وقتی وزنه سنگین بلند می کنید فشار روی منیسک واقعا زیاد است چیزی حدود ۵ برابر وزن واقعی. اگر منیسک به دلیل سن شما فرسوده شده باشد این وزن می تواند آسیب جدیدی بر آن وارد کند.

۴٫ اضافه وزن نیز ممکن است باعث پارگی منیسک شود. با توجه به وزن اضافی ای که روی زانوهای شماست، منیسک سریعتر فرسوده می شود که ممکن است در طول زمان منجر به پارگی منیسک شود.

۵٫ آخرین علت شایع پارگی منیسک خم کردن ناگهانی و شدید زانوست. این اتفاق معمولا وقتی اتفاق می افتد که حین راه رفتن یک قدم اشتباه بر می دارید. از آن جا که زانو شدیدا خم می شود منیسک شما بین ران و ساق پا فشرده می شود و ممکن است آسیب ببیند.

بروز پارگی منیسک داخلی بیشتر از منیسک خارجی خطرناک است. دلیلش این است که منیسک داخلی به رباط میانی متصل است در حالی که منیسک خارجی می تواند آزادانه حرکت کند.

از آنجا که منیسک داخلی نمی تواند آزادانه حرکت کند توسط نیروهایی که بر آن اعمال می شود جا به جا نشده بنابراین افزایش فشرده سازی در نهایت باعث پارگی آن می شود. دلیل اصلی بیشتر بودن پارگی منیسک داخلی نسبت به منیسک خارجی به همین علت است.

علایم منیسک پاره چیست؟

علائم منیسک پاره به اندازه و محل پارگی بستگی دارد. پارگی منیسک را به ۳ نوع مختلف می توانیم تقسیم کنیم که هر کدام علایم خود را دارند.

meniscus-tear.jpg

۱٫ پارگی منیسک با یک پارگی جزئی که درد و تورم خفیف دارد. می توانید بدون درد زیادی راه بروید و فقط کمی محدودیت در زندگی روزمره تان ایجاد می شود. پارگی جزئی اغلب با ضربه وارد شدن مداوم به زانو ایجاد می شود و از خارج به منیسک آسیب وارد می شود و به طور کلی روند بهبود خیلی خوبی دارد.

۲٫ یک پارگی متوسط می تواند سبب درد در کناره ها یا مرکز زانوی شما شود. اغلب تورم زانو ۲ – 3 روز بعد از آسیب خودش را نشان می دهد. این نوع آسیب اغلب به علت بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شود. راه رفتن دردناک ولی ممکن است. خم شدن زانو محدود شده و هنگام صبح یا بعد از نشستن طولانی احساس سفتی در زانو دارید. چرخاندن زانو گزنده و با درد شدید ناگهانی همراه است. این نوع آسیب معمولا در عرض 4 – 6 هفته با تمرینات بهبود پیدا می کند.

۳٫ هنگامی که شما یک پارگی شدید را تجربه می کنید در واقع یک تکه از منیسک شما شل شده است. در این حالت بخشی از منیسک آزادانه در فضای داخلی مفصل حرکت می کند. این مسئله باعث صدا دادن زانوی شما یا قفل شدنش می شود. وقتی زانویتان قفل شود ممکن است برای یک دوره زمانی قادر به خم کردن آن نشوید و یا بی ثباتی زانو را تجربه کنید. دلیل آن هم متناسب نبودن استخوان ران و ساق پا است. پارگی سطل دسته دار bucket Handle tear یکی از شایع تری انواع پارگی شدید منیسک است.

معمولا تورم در سمت راست بعد از جراحت ایجاد شده و زانو بعد از ۱ – 2 روز آبی رنگ خواهد شد که به علت پاره شدن رگ های خونی داخل منیسک یا بافت های اطراف آن است. راه رفتن بعد از پارگی شدید منیسک معمولا بسیار دشوار است. بهبود می تواند تا 3 ماه طول بکشد و گاهی نیازمند جراحی باشد.

چگونه خودم می توانم پاره شدن منیسک را تست کنم؟

با این حرکات می توانید پاره شدن منیسک را تست کنید:

– زانو را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید.

– حالا ساق پای خود را به داخل و خارج بچرخانید.

اگر چرخش باعث ناراحتی داخل زانو شد می توانید آزمون پارگی منیسک را مثبت در نظر بگیرید. چرخش داخلی روی منیسک خارجی شما فشار وارد می کند و چرخش خارجی روی منیسک داخلی شما فشار می آورد. همچنین می توانید تست پارگی منیسک را کمی تغییر دهید تا فشار بیشتری بر منیسک وارد شود. می توانید بعد از چرخاندن ساق پا به داخل یا خارج زانو را هم باز و بسته کنید.

آزمون دوم پارگی منیسک به سادگی با فشار مستقیم بر مفصل در حالت ۹۰ درجه می تواند به شما در تشخیص پارگی کمک کند. اگر منیسک شما آسیب دیده باشد وارد آمدن فشار مستقیم دردناک خواهد بود که نشانه ای مثبت برای تست پارگی منیسک است.

چه تفاوتی بين يک منيسک پاره شده و سندروم درد پاتلوفمورال patellofemoral pain syndrome وجود دارد؟

پارگی منیسک اغلب با سندروم درد پاتلوفمورال اشتباه گرفته می شود و بالعکس. خوشبختانه با خواندن این بخش از مقاله می توانید تفاوت آن ها را به راحتی تشخیص دهید.

نکته اول: درد ناشی از پارگی منیسک عمدتا در کنار زانو است در حالی که درد ناشی از سندروم درد پاتلوفمورال بیشتر در قسمت بالایی زانو حس می شود. همچنین درد ناشی از پارگی منیسک عمدتا در یک مکان خاص تجمع دارد در حالی که درد ناشی از سندروم درد پاتلوفمورال عمدتا در کل زانو منتشر می شود.

نکته دوم: در پارگی منیسک چرخش ساق پا دردناک است ولی در سندروم درد پاتلوفمورال در این حالت دردی حس نمی شود. خودتان می توانید این نکته را با خم کردن ۹۰ درجه زانو و چرخاندن ساق پا به سمت بیرون تست کنید اگر این کار درد زانوی شما را تشدید کرد می توانید مطمئن باشید که با پارگی منیسک روبرو هستید.

نکته سوم: همچنین درد ناشی از سندروم درد پاتلوفمورال باعث می شود که بالا آوردن انگشت سخت شود و نتوانید به راحتی این حرکت را انجام دهید.

ساده ترین راه برای تشخیص سندروم درد پاتلوفمورال انجام آزمایش زیر است:

روی زمین نشسته پای خود را صاف کنید حالا زانوی دردناک را خم کنید.

زانوی خود را دوباره صاف کرده و انگشت شصت خود را به سمت داخل و به طرف کشکک زانو خم کنید. کشکک زانو را به سمت بیرون یا داخل بفشارید اگر دردتان کمتر شد احتمالا به سندروم درد پاتلوفمورال مبتلا هستید ولی اگر تغییری ایجاد نشد احتمال این که دچار پارگی منیسک شده باشید بیشتر است.

در صورت پارگی منيسک چه کارهايی می توانيد و چه کارهايی نمی توانيد انجام دهيد؟

هنگامی که حدس می زنید دچار پارگی منیسک شده اید کارهایی هست که نباید در دوره بهبود این عارضه انجامشان دهید.

کارهایی که نباید انجامشان دهید:

شامل فعالیت هایی است که نیاز به خم شدن زیاد زانو یا اعمال فشار زیاد بر روی زانو دارد. مثل اسکوات squats ، لانچ lunges  یا تمرینات قایقرانی rowing exercises. همچنین فعالیت هایی مانند فوتبال یا دویدن که فشار بیش از حدی روی منیسک آسیب دیده شما وارد می کند.

کارهایی که شما می توانید و باید انجام دهید:

شنا کردن و دوچرخه سواری است با این حال این مسئله به شدت پارگی بستگی دارد که بتوانید انجامشان دهید یا نه. قاون کلی این است که فعالیت ممکن است کمی درد ایجاد کند ولی این درد باید در حدود یک ساعت بعد از فعالیت از بین برود.

همچنین شما می توانید تمرین های قدرتی برای عضلات بالایی پا را انجام دهید تا زمانی که نیاز نباشد وزنی روی زانو اضافه کنید یا زانو را خم کنید. در ادامه در مورد تمرینات درمانی پارگی منیسک زانو بدون عمل جراحی کاملا توضیح خواهیم داد.

از کجا بدانم که پارگی منيسک من بدون جراحی بهبود ميی يابد؟

بهبود منیسک زانو بدون جراحی به محل و شدن پارگی منیسک بستگی دارد. از ۳ نوع پارگی منیسکی که بالاتر در موردش صحبت کردیم پارگی جزئی و متوسط بدون جراحی بهبود پیدا می کنند. پارگی شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد ولی نه در همه موارد. به طول کلی علت ایجاد پارگی در منیسک می تواند به شما بگوید به جراحی نیاز دارید یا خیر.

پارگی جزئی منیسک زانو در اثر ضربه خوردن تقریبا همیشه بدون نیاز به جراحی در عرض چند هفته بهبود پیدا می کند. همچنین پارگی منیسک ناشی از بلند کردن اجسام سنگین هم به خوبی درمان می شود. به طور کلی زمانی که درد زیادی حس می کنید و بلافاصله بعد از پارگی منیسک دچار اختلال عملکردی می شوید به احتمال زیاد به جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. خوشبختانه گاهی اوقات حتی پارگی شدید منیسک هم با تمرینات التیام پیدا می کند.

در سایت ویکی پدیا نوشته شده است که منیسک توسط رگ های خونی کوچک تغذیه می شود. ولی یک منطقه بزرگ در مرکز آن بدون هیچ جریان خونی مستقیمی وجود دارد، به این معنی که یک پارگی در مرکز منیسک تقریبا به خودی خود بهبود پیدا نمی کند.

بنابراین اگر شما بدانید علت پارگی منیسک چه بوده و در داخل یا خارجش ایجاد شده می تواند تشخیص دهید که بدون جراحی بهبود پیدا می کند یا خیر.

اما به یاد داشته باشید:

– مهم نیست علت یا شدن پارگی منیسک شما چه باشد، در هر حال باید سعی کنید با برنامه ورزشی که در ادامه مقاله توضیح می دهیم برای درمان آن اقدام کنید. فقط در صورتی که این فعالیت ها در طی ۶ هفته درد شما را کاهش نداد باید به گزینه جراحی فکر کنید.

– به یاد داشته باشید برنامه ورزشی را به آرامی شروع کرده و در ادامه با توجه به وضعیت خودتان و میزان دردی که احساس می کنید فشار و تعداد آن را افزایش دهید.

درمان پارگی منيسک بدون جراحی چگونه است؟

اولین کاری که باید انجام دهید ماساژ پشت زانو برای تسکین درد است. یکی از علل درد پارگی منیسک زانو به خاطر سفت شدن عضلات پشت زانو است این تنش، درد شما را تشدید می کند.با ماساژ این عضلات درد کاهش پیدا کرده و راحت تر می توانید راه بروید. این کار به بهبود شما کمک خواهد کرد و باعث می شود راحت تر بتوانید تمرینات زیر را انجام دهید.

درمان پارگی منیسک ما بدون جراحی شامل ۳ تمرین ورزشی است. این ورزش ها به افزایش قدرت عضلات بالایی پا و افزایش جریان خون به زانو کمک می کند. منیسک برای ترمیم خود نیاز به تغذیه دارد که این تغذیه توسط جریان خون به محل می رسد.تحقیقات نشان می دهد که یک برنامه آموزشی ۱۲ ماهه عضلات بالایی پا به اندازه جراحی در بهبود پارگی منیسک موثر است.

تمرین شماره ۱ برای درمان پارگی منیسک زانو:

هدف از اولین تمرین ورزشی پارگی منیسک افزایش قدرت عضلات چهار سر ران است. این تمرین برای تقویت عضلات چهار سر ران بدون فشار بر زانو یا خم شدن زانو طراحی شده. چون فشار بر زانو آسیب وارد شده بر منیسک را  افزایش می دهد. بنابراین بهترین تمرین برای تقویت عضلات بالایی پا همین تمرین است.

حین انجام تمرین متوجه خواهید شد که انجام آن با پای آسیب دیده سخت تر از پای سالمتان است. علتش این است که این تمرین مستقیما بخش آسیب دیده را درگیر می کند.

تمرین را با ۳ ست ۱۰ تایی شروع کنید و ۲ بار در روز انجامش دهید. سپس کم کم در طول زمان تعداد تکرارهای هر ست را به ۱۵ تا و در نهایت ۲۰ تا افزایش دهید. هنگامی که تکرار حرکت را افزایش دادید کم کم متوجه می شوید که درد کاهش پیدا می کند.

روی سطحی صاف به پشت دراز کشیده دست ها را کنار بدن قرار دهید زانوها را ثابت و صاف نگه دارید . پنجه پا به سمت داخل باشد و پای چپ را بالا بیاورید تا با زاویه حدودا ۴۵ درجه  قرار بگیرد. سپس به آرامی پا را به حالت اول برگردانید. هر ست را برای هر دو پا تکرار کنید.

تمرین شماره ۲ برای درمان پارگی منیسک زانو:

تمرین دوم درمان پارگی منیسک برای افزایش تحرک زانو طراحی شده. زمانی که منیسک در حال ترمیم است برای بازگشت عملکرد کامل زانو نیاز به بازگرداندن تحرک پا به طور کامل دارید. با این ورزش شما می توانید تحرک زانوی خود را بدون ایجاد خطر برای جراحت افزایش دهید.

هنگام انجام ورزش ممکن است کمی در زانوی خود احساس ناراحتی داشته باشید. با این حال نباید دردی که حس می کنید بیش از حد باشد. هر بار سعی کنید کمی مقدار حرکت زانو بیشتر شود.

روی صندلی نشسته و پا ها را به حالت عمودی روی زمین قرار دهید. پای سالم را مطابق ویدئو روی پای آسیب دیده گذاشته و زانوها را به طرف داخل صندلی تا جایی که می توانید خم کنید ۱۰ ثانیه در همین حالت نگه داشته و سپس زانوها را باز کرده و پاها را به سمت جلو بکشید. این حرکت را چند بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۳ برای درمان پارگی منیسک زانو:

تمرین سوم درمان پارگی منیسک برای افزایش ثبات زانو و قوزک پا طراحی شده است.

بعد از آسیب دیدن منیسک زانو ثبات زانوی شما اغلب کاهش پیدا می کند چون شکل هلالی منیسک نقش مهمی در ثبات زانو ایفا می کند بنابراین برای بازگرداندن این ثبات شما به آموزش زانوی خود نیاز دارید.

اتفاقی که حین این تمرین می افتد این است که عضلات اطراف زانو یاد بگیرند که واکنش سریع تری داشته باشند. به این ترتیب ماهیچه های شما از دست دادن ثبات ناشی از پارگی منیسک را جبران می کنند.

بایستید و مانند ویدئو یک پا را از زانو به سمت عقب خم کرده و زانوی پایی که رویش ایستاده اید را کمی به جلو خم کنید. این حالت را تا زمانی که می توانید نگه دارید. این حرکت را چند بار تکرار کنید. در صورتی که نمی توانید تعادل خود را حفظ کنید می توانید چند لحظه با گرفتن دیوار یا تکیه گاه با یک دست تعادل خود را حفظ کنید.

جراحی پارگی منيسک چگونه انجام می شود؟

متاسفانه پارگی منیسک گاهی بدون عمل جراحی بهبود پیدا نمی کند. همان طور که قبلا گفتیم این مساله به شدت و محل پارگی بستگی دارد.در این صورت جراحی آخرین گزینه شماست.خوشبختانه عمل جراحی پارگی منیسک موفقیت بالایی داشته و خطر و عوارضش بسیار کم است.

به طور کلی دو گزینه برای عمل جراحی وجود دارد:

 • – اولین گزینه بریدن و دور انداختن قسمت شل شده منیسک است.
 • – دومین گزینه دوختن قسمت پاره شده به محل خودش.

این که جراح گزینه اول یا دوم را انتخاب کند به چند چیز بستگی دارد:

 • – اندازه پارگی
 • – محل پارگی
 • – زمان مورد نظر برای ریکاوری

همان طور که قبلا گفته شد اندازه و محل پارگی برای توانایی بازگشت سلامت اهمیت زیادی دارد.  پس زمانی که پارگی در حلقه خارجی منیسک ایجاد می شود که دارای رگ های خونی است، جراح گزینه بخیه زدن منیسک را انتخاب می کند یا زمانی که پارگی خیلی بزرگ نباشد.

 

یک دلیل ساده برای ارجحیت دوختن منیسک به بریدن تکه پاره شده وجود دارد:

– تحقیقات نشان می دهد که پس از برش منیسک خطر ابتلا به آرتروز در آینده نسبت به دوختن منیسک خیلی بیشتر خواهد شد.

– بهبود نهایی بعد از دوخته شدن منیسک بهتر از بریدن بخش پاره شده است.

– تنها مشکل دوختن منیسک این است که زمان ریکاوری بیشتر طول می کشد چون محل دوخته شده باید کاملا بهبود پیدا کند.

تنها زمانی بریدن پارگی نسبت به دوختن ارجحیت پیدا می کند که:

– دوختن تاثیر قابل ملاحظه ای روی محل یا اندازه پارگی منیسک نداشته باشید یا

– زمانی که بخواهیم زمان ریکاوری را کاهش دهیم مثل ورزشکاران حرفه ای. چون زمان ریکاوری و بهبود در بریدن بخش پارگی کوتاه تر است چون بعد از آن چیزی وجود ندارد که نیاز به بهبود داشته باشد.

روش جراحی پارگی منیسک

برای ترمیم منیسک از جراحی آرتروسکوپی استفاده می شود. در این روش جراح ۳ سوراخ کوچک در زانو ایجاد می کند:

meniscus-tear-surgery.jpg

یک سوراخ برای پر کردن زانو با آب استفاده می شود. این کار فضای داخلی زانو را برای جراح افزایش می دهد، همچنین شانس عفونت در طی یا بعد از عمل را کاهش می دهد.

سوراخ دوم برای قرار دادن منبع نور و دوربین استفاده می شود.

سوراخ سوم برای ورود وسایل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

جراح حتی در حین عمل هم می تواند روش ترمیمی خود را به دلخواه تغییر دهد.هنگامی که عمل جراحی به پایان می رسد سوراخ های زانو بخیه زده می شوند. این بخیه ها بعد از دو هفته برداشته می شود.

فرایند جراحی پارگی منیسک معمولا یک روزه است.  شما صبح به بیمارستان رفته و اگر همه چیز خوب پیش برود بعد از ظهر مرخص می شوید. این جراحی به روش بی حسی موضعی انجام می شود.

بهبود بعد از عمل جراحی پارگی منيسک چگونه است و چه مدت طول می کشد؟

زمان بهبودی بعد از عمل جراحی پارگی منیسک به شرایط زیر بستگی دارد:

 • – سن
 • – شرایط فیزیکی
 • – بخیه زدن یا برداشتن قسمت پاره شده منیسک
 • – اندازه پارگی منیسک

شرایط چند روز اول بعد از جراحی

در چند روز اول باید با چوب زیر بغل راه بروید چون نباید وزنتان را کامل روی زانوی آسیب دیده بیندازید و در عین حال راه رفتن بدون عصا هم ممکن نیست. اگر پارگی منیسک بریده شده باشد این مرحله ۳ تا ۷ روز طول می کشد. با این حال باز هم تا حدود زیادی به شرایط بدنی شما بستگی دارد. بعضی اشخاص اصلا با چوب زیر بغل راه نمی روند و بعضی هم تا ۲ هفته از آن ها استفاده می کنند. اگر پارگی منیسک شما بخیه زده شده باشد توصیه می شود که تا ۲ هفته از چوب زیر بغل برای راه رفتن استفاده کنید. در این مورد باید با پزشکتان مشورت کنید. بعد از چند روز حتی ممکن است بتوانید بانداژ حمایت کننده روی زانویتان را هم باز کنید.

تمرینات بعد از جراحی پارگی منیسک زانو

درست بعد از جراحی منیسک زانو می توانید تمرینات خود را شروع کنید. برنامه ورزشی اساسا همان تمرینات درمان پارگی منیسک بدون جراحی هستند که قبلا در موردشان بحث کردیم.

می توانید تعداد دفعات تمرین و فعالیتتان را بر اساس درد و ناتوانی ای که احساس می کنید افزایش دهید.

معمولا فعالیت های ورزشی را می توانید حدود ۶ هفته بعد از جراحی شروع کنید. در صورت بخیه زدن پارگی منیسک این مدت ممکن است ۴ تا ۶ ماه طول بکشد.

حدود ۹۰ درصد بیماران پس از جراحی پارگی منیسک به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

نتیجه گیری:

پارگی منیسک یکی از مشکلات بسیار شایع است. به طور کلی درمان پارگی منیسک بدون جراحی به خوبی امکان پذیر است با این حال گاهی اوقات جراحی لازم است. خوشبختانه میزان موفقیت بعد از جراحی بسیار بالا است. توجه داشته باشید که این اطلاعات را هرگز نمی توانید جایگزین مراجعه به پزشک کنید و این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات شما تهیه شده است. اگر از وضعیت خود مطمئن نیستید و یا تمرینات کارساز نیست یا وضعیتتان را بدتر می کند فورا به پزشکتان مراجعه نمایید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

درمان یبوست با ۷ راه حل برای اینکه فردا صبح شکم تان راحت تر کار کند

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

شاید شما هم جزو افرادی باشید که یکی از بزرگترین چالش های زندگی تان رفتن به توالت و کار کردن شکم تان باشد. دیگر وقتش رسیده که به فکر درمان یبوست تان باشید، البته با چند راه حل ساده.

عملکرد بهتر روده ها برای دفع مدفوع با ۷ ترفند

۱٫ از چهارپایه توالت toilet stool استفاده کنید

بله درست است، استفاده از صندلی زیر توالت باعث می شود که مدفوع راحت تر دفع شود. قبل از این توالت فرنگی های چینی براق فقط یک سوراخ روی زمین وجود داشت که باید روی آن چمباتمه می زدید. مطالعه ای که سال ۲۰۰۳ در مجله بیماری های دستگاه گوارش و علوم منتشر شد نشان داد که چمباتمه زدن زمان و مقدار فشار هنگام اجابت مزاج را کاهش می دهد. شبیه سازی عمل چمباتمه برای درمان یبوست موثر است.

۲٫ به بدنتان حرکت دهید

Get moving.jpg

همه می دانند که ورزش کمک می کند بدن در حالت بهینه قرار بگیرد. اما شاید متوجه نشده باشید که راه رفتن صبحگاهی می تواند علایم افسردگی را کاهش دهد و بر اساس مقاله ای که  در سال 2011 در مجله گوارش و کبد منتشر شد یک ارتباط قوی بین افسردگی و اضطراب و یبوست مزمن وجود دارد. فقط یک پیاده روی ساده 10 تا 20 دقیقه ای بیرون از خانه هوای تازه را به مغزتان رسانده، ذهنتان را باز کرده و باعث افزایش تحرکتان می شود. – همه این ها می تواند علایم روانی را کاهش دهد و به عنوان درمان یبوست در نظر گرفته شود.

۳٫ پروبیوتیک مصرف کنید

Pop a probiotic.jpg

اگر سری به داروخانه بزنید می توانید در آنجا ۱۰ تا ۲۰ برند مختلف از کپسولهای پروبیوتیک را پیدا کنید. بر اساس گزارش سلامت هاروارد، استفاده روزانه پروبیوتیک ممکن است به کسانی که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند و منجر به یبوست شده، رنج می برند،کمک کند. بجای خوردن کپسول می توانید از ماست های پروبیوتیک استفاده کنید که پر از باکتری های خوبی است که برای انجام کار روده مفید هستند. علاوه بر این تحقیقات جدید نشان می دهد که باکتری های سالم روده می تواند تاثیر مثبت در سراسر بدن داشته باشند.

۴٫ از مکمل منیزیم استفاده کنید

04_Magnesium_Ways_To_poop_Better_tomorrow_474791866_smailciydem_FB-380x254.jpg

چگونه ماده ای به کوچکی ویتامین می تواند به اجابت مزاج شما کمک کند؟ خب نه تنها این ماده معدنی برای استخوان هایتان مفید است بلکه آثار شگفت انگیزی در دستگاه گوارش برای درمان یبوست می گذارد. سیترات منیزم magnesium citrate شکم را شل کرده و به روده آب می کشد در نتیجه روده راحت تر می تواند مدفوع را منتقل کند.  سایر ویتامین هایی که به راحت تر شدن اجابت مزاج کمک می کنند عبارتند از ویتامین C ، ویتامین B5 ، ویتامین B12 و ویتامین B1.

۵٫ مراقب مصرف کربوهیدارت های ساده باشید

Watch the simple carbs.jpg

تا حالا دقت نکرده اید که یک بسته چیپس چقدر روی دستگاه گوارش شما تاثیر می گذارد؟ خب ، یک نکته بگوییم کافی است، چیپس برای اجابت مزاج روز بعدتان افتضاح به بار می آورد. به عنوان یک درمان موثر برای یبوست سعی کنید سبزیجات، دانه های غلات کامل، و چربی های خوب را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. چربی های خوب مانند روغن زیتون سطح روده را پوشانده و باعث می شوند که مواد غذایی راحت تر در آن حرکت کنند.

۶٫ بیشتر بایستید

Stand more.jpg

اگر کار شما پشت میز نشینی است به این معنی نیست که باید ۱۲ ساعت نشسته باشید. می توانید از یک میز ایستاده استفاده کنید. دستگاه گوارش به خاطر این رفتار بهتری که داشتید از شما تشکر می کند. در واقع ایستادن در طول روز خطر ابتلا به چاقی، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و سایر مشکلات مرتبط با کاهش سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد.

۷٫ نوشیدن آب و لیمو در صبح

Drink lemon water in the morning.jpg

فشردن یک لیموی تازه در یک لیوان آب سرد یک روش درست برای حمایت از روده هاست. آب سرد و مرکباتی مثل لیمو هر دو سبب افزایش سرعت کار دستگاه گوارش و درمان یبوست می شوند. نوشیدن این معجون دو بار در روز به شما احساس روان شدن ترافیک در امتداد بزرگراره دستگاه گوارش را می دهد.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

بیش از ۶ هزار پروژه بهداشتی درمانی در کشور به همت خیرین اجرا می شود

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

سید عباس پور هاشمی روز دوشنبه در آیین افتتاح ۲ پروژه بهداشتی درمانی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیرجند افزود: در هفت سال فعالیت مجمع خیرین سلامت تاکنون بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال کمک های مردمی توسط این مجمع جذب شده است.

وی بیان کرد: به لطف خداوند در این سال ها اقدامات بسیار وسیعی در کشور انجام شد که از مهمترین آنها می توان به احداث بیمارستان، درمانگاه، تامین تجهیزات پزشکی، خانه بهداشت و … اشاره کرد.

به گزارش ایرنا، پور هاشمی اظهار کرد: تمامی تجهیزات و امکانات از طریق مردم و افراد خیر تامین می شود و کمک های هرچند کوچک مردم، همیشه یاری گر این مجمع بوده و هست.

وی یادآور شد: همت همه مردم به مجمع خیرین سلامت بسیار زیاد است به گونه ای که با کمک های افراد خیر هر روز شاهد افتتاحیه یا کلنگ زنی پروژه هایی در جای جای کشور هستیم.

وی ادامه داد: حق مردم بیش از این است، با همه کمک ها و مساعدت های افراد خیر، هنوز عقب هستیم و همچنان نیازمند همکاری و همیاری مردم و افراد خیر هستیم.

ساخت مرکز رادیوتراپی و انکولوژی ایران مهر خراسان جنوبی به عنوان مهمترین پروژه مجمع خیرین سلامت در استان با ۶ هزار مترمربع زیربنا سال ۱۳۹۰ در بیرجند آغاز شد.

تاکنون ۱۲۵ میلیارد ریال برای احداث این پروژه هزینه شده است که ۹۰ درصد توسط افراد خیر و ۱۰ درصد هزینه ها توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند تامین شده است.

با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۲ پروژه بیمارستان آموزشی، پژوهشی و درمانی رازی و مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی در بیرجند افتتاح شد.

خراسان جنوبی با حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۱ بیمارستان در ۱۱ شهرستان استان است که با ۹۵۰ تخت بیمارستانی فعال به بیماران خدمات دهی می کند.

*۷۵۵۷* ۶۰۵۴ * خبرنگار- رقیه محمدی * انتشار دهنده – مریم پنجابی*

انتهای پیام /*

۷۰۰ کیلو پرتقال قاچاق از بازار میوه و تره بار پایتخت کشف شد

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلیسایت منبع خبر

به گزارش گروه اقتصادخبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، حمید رضا خلیلی از کشف ۷۰۰ کیلو پرتقال مصری قاچاق که به صورت تقلبی در بسته

بندی داخلی در یکی ازفروشگاه های سطح شهرتهران عرضه شده بود، خبر داد.

وی در ادامه افزود: همزمان با اجرای طرح تنظیم بازار میوه نوروز ۹۶ و در راستای تأمین امنیت بازار طی بازرسی های تیم نظارت بر بازار عرضه میوه شب عید، ۷۰۰ کیلو پرتقال مصری قاچاق که به صورت تقلبی در بسته بندی داخلی در میادین عرضه شده بود، کشف شد.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصریح کرد: براساس ضوابط و مقررات مندرج در ماده ۱۱ قانون حفظ نباتات، این میوه های قاچاق با حضور نماینده بازرسی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و اداره کل تعزیرات استان از سطح بازار جمع آوری و برای اقدام قانونی به مرکز اموال تملیکی منتقل شد.

قیمت پرتقال تنظیم بازار والنسیای جنوب کاهش یافت

خلیلی همچنین از کاهش قیمت پرتقال تنظیم بازار والنسیای جنوب خبر داد.

وی درخصوص آخرین مصوبات کمیته راهبری تأمین و توزیع میوه شب عید گفت: براساس این مصوبه و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه، قیمت پرتقال والنسیای داخلی جنوب کشور درسطح خرده فروشی میادین میوه و تره بار شهرداری تهران و سایر واحدهای صنفی طرح تنظیم بازار میوه شب هرکیلوگرم ۳۸۰۰ تومان مصوب شد.

انتهای پیام/

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

درمانی شبیه به دیالیز برای آسم

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلیسایت منبع خبر

تهران – ایرنا – محققان دانشگاه علوم پزشکی وین موفق به توسعه مکانیسمی شده‌اند که عملکردی شبیه به سیستم دیالیز دارد و آنتی‌بادی‌های آلرژی‌زا را از خون حذف می‌کند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، سیستم ایمنی هنگامه مواجهه با موادی مانند گرده گیاهان سبب تشکیل آنتی بادی‌هایی موسوم به IgE در جریان خون می‌شود که دلیل اصلی بروز آسم است و به دنبال آن علایمی مانند سرفه، خس‌خس و تنگی نفس رخ می‌دهد.

محققان دانشگاه علوم پزشکی وین برای حل این مشکلی یک دستگاه با عملکردی شبیه به دستگاه دیالیز ابداع کرده اند. این دستگاه از نوعی پلیمر استخراج‌شده از جلبک دریایی ساخته شده است. در این دستگاه پروتئین‌هایی وجود دارد که با آنتی بادی IgE پیوند برقرار می‌کنند. زمانی که خون بیمار از درون دستگاه عبور می‌کند، پروتئین ها، آنتی بادی های IgE را تسخیر می کنند و با آنها پیوند تشکیل می‌دهند و خونی که به طور کلی عاری از این آنتی بادی است، مجدد وارد رگ های بیمار می‌شود.

مطالعات بالینی نشان می‌دهد این روش قادر به حذف حدود 80 درصد از آنتی بادی های IgE خون است که منجر به بهبود قابل ملاحظه‌ای در سلامت بیمار مبتلا به آسم می‌شود.امید است با استفاده از این روش بتوان موادآلرژی زا را از خون بیمار حذف کرد.

علمی (۶)** ۹۲۵۹**۱۴۴۰

مترجم:سپیده کاشانی** انتشار: معصومه گلشن

برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:

@irnaelm

https://telegram.me

انتهای پیام /*

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

نوزادى كه پس از ١٤ سال فریز به دنیا آمد+ فیلم

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

مصاحبه با دكتر سید اسدالله كلانترى؛ پیش از زایمان نوزادى كه پس از ١٤ سال نگهدارى به صورت فریز، در اصفهان به دنیا آمد.

دكتر سید اسدالله كلانترى درباره تولد بعد از ۱۴ سال فریز میگوید

منبع: آپارات

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

۱۵ میوه زمستانی خارق العاده که توسط متخصصان تغذیه گلچین شده اند!

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

فصل زمستان فرصت های زیادی برای خوردن غذاهاس سالم و فوق العاده خوشمزه را در اختیار شما میگذارد مثل این ۱۵ غذای سرشار از فیبر که توسط متخصصین تغذیه برای شما گلچین شده اند.

تا زمستان تمام نشده, خوردن این ۱۵ سوپر فود را از دست ندهید

فصل زمستان فرصت های زیادی برای خوردن غذاهاس سالم و فوق العاده خوشمزه را در اختیار شما میگذارد مثل این ۱۵ غذای سرشار از فیبر که توسط متخصصین تغذیه برای شما گلچین شده اند.

۱٫ گل کلم

به گفته الکساندرا میلر متخصص تغذیه R.D.N  در شرکت مدیفست ” مصرف سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. این سبزی همه کاره در انواع سفید، بنفش، سبز و نارنجی یافت می شود. از گلم کلم برای پخت غذاهای کم کالری و جایگزین دانه های کربوهیدرات استفاده کنید مثلا به جای خمیر پیتزا  از خمیر گل کلم پیتزا cauliflower pizza crusts  ( پنیر، جعفری، تخم مرغ، سیر، نمک و فلفل را با گل کلم به طور مساوی مخلوط کنید)یا استفاده از گل کلم خردشده بجای برنج cauliflower rice . “

۲٫ زردچوبه

به گفته ایمی گورین مالک موسسه تغذیه ایمی گورین در جرسی سیتی، نیو جرسی” این ادویه گرم من را به یاد زمستان می اندازد – زردچوبه یکی از ادویه های اصلی در پخت و پز است. زردچوبه حاوی کورکومین curcumin است که در تحقیقات مقدماتی به این نتیجه رسیدیم که می تواند در پیشگیری از آلزایمر موثر باشد. همچنین یکی از بهترین ادویه هایی است که چربی شکمی را در هم می شکند ( فلفل قرمز، زنجبیل و دارچین هم گزینه های خوبی هستند )”

۳٫ Winter Squash نوعی کدو تنبل که به آن کدوی رشتی هم می گویند

کدو رشتی غذایی مناسب برای زمستان به حساب می آید و به گفته میلر ” همه انواع کدوهای زمستانی غنی از ویتامین A  و C  به علاوه اسیدهای چرب امگا 3 و ضد التهابی هستند. می توانید با این نوع کدو پوره، سوپ، شیرینی، کیک و… درست کنید و یا حتی آن را به صورت بخارپز با شکر میل کنید.

۴٫ پسته

pistachios_copy.jpg

به گفته لیسا لاکاتوس شیمز متخصص تغذیه “رنگ سبز و سایه بنفش پسته به خاطر وجود آنتی اکسیدان لوتئین lutein است که برای چشم مفید بوده ضمن این که منبع فیبر و پروتئین است.” به علاوه خوردن پسته جلوی پرخوری میان وعده را می گیرد. تحقیقات مشخص کرده که پوسته پسته ظاهری چشم نواز( برای شکمو ها )  به آن می دهد  که پرخوری را محدود می کند. پسته یک سوپرفود واقعی  و یک میان وعده مناسب برای کنترل وزن است.”

۵٫ چغندر

beets_copy.jpg

به گفته گورین ” این سبزی ریشه ای وقتی بو داده شود بسیار خوشمزه خواهد شد. من به شخصه دوست دارم آن را به غذاهای مکزیکی اضافه کنم. یک فنجان چغندر پخته شده منبع خوبی از فیبر سیر کننده است و پتاسیم موجود در آن در کاهش فشار خون هم موثر است.” 

نکته اساسی: برگهای سبز چغندر را به هیچ عنوان دور نیندازید این برگها حاوی مواد مغذی شامل ویتامین C بوده و به دلیل وجود میزان بالای پتاسیم به کاهش سندرم پیش از قاعدگی کمک میکند.

۶٫ انار

گورین : ” در حالیکه فصل این میوه رو به پایان است ولی آب انار را می توان در تمام سال پیدا کرد. من دوست دارم نیمی از لیوانم را با آب انار و نیمه دیگر را با آب گازدار پر کرده و از آن لذت ببرم . این آبمیوه مزایای بی نظیر آنتی اکسیدان ها را به شما می بخشد. از آنجایی که کل میوه ( شامل پوستش که معمولا غیر قابل خوردن است و پیه سفیدی که اطراف دانه ها را در بر گرفته ) برای آبگیری فشرده می شوند آب انار شامل آنتی اکسیدان های تمام بخش های میوه می شود. “

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خواص انار| انار را با پیه آن بخورید!

۷٫ کیوی

kiwi_copy_copy.jpg

یک کیوی در روز نیاز روزانه شما به ویتامین C را برطرف می کند و پتاسیمی بیشتر از موز دارد! کیوی را می توانید مثل سیب بخورید (به همراه پوست) در حقیقت پوست کیوی غنی از فیبر رژیمی، ویتامین C  و ویتامین E است . فقط قبل از مصرف کاملا آن را بشویید.” من در اینجا یک ترفند جدید آشپزی به شما معرفی می کنم که از آن استقبال خواهید کرد : ” کیوی یک نرم کننده طبیعی گوشت است. به سادگی میوه را از وسط نصف کرده و از قسمت برش خورده روی تمام سطح گوشت بمالید. “

۸٫ سیب پاییزی

این میوه فصل برای اضافه شدن به رژیم زمستانی شما فوق العاده است. به گفته  لاکاتوس شیمز: ” این نوع سیب یک سوپر فود فوق العاده زمستانی است. این میوه حاوی کورستین فلاوانوئید flavonoid quercetin است که با التهابات بدن مبارزه می کند، از قلب در برابر بیماری محافظت کرده و به خنثی کردن رادیکال های آزاد موثر در پیری که به بدن آسیب می رسانند، کمک میکند .

۹٫ کلم

cabbage_copy.jpg

به گفته لاکاتوس شیمز ” کلم غنی از ویتامین C  و اسید فولیک و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. کلم سرشار از فیبر است و زمان بیشتری به شما احساس سیری داده و منبعی سرشار از آنتی اکسیدان های قوی مثل گلوکوسینولات ها glucosinolates است که با سرطان مبارزه می کنند. گرچه کلم پخته طعمی عالی دارد، اما با خوردن کلم خام منافع سلامتی بیشتری نصیبتان می شود. می توانید کلم خام را روی سالاد ریخته یا حتی به جای کاهو استفاده کنید، یا به ساندویچ اضافه کنید. “

۱۰٫ بلوبری وحشی (زغال اخته آبی) Blueberry

wild_blueberries.jpg

بلوبری حاوی آنتی اکسیدان هایی است که احتمال ابتلا به دیابت و سرطان را کاهش می دهدمیزان آنتی اکسیدان بلوبری از تمشک و آلو بیشتر است. اگر به تازه  این میوه دسترسی ندارید می توانید از یخ زده آن استفاده کرده و یک مشت از آن را با اسموتی خود مخلوط نمایید.

۱۱٫ کرنبری Cranberry

cranberries.jpg

به گفته لاکاتوس شیمز : ” کرنبری یک میوه فوق العاده مغذی است. ( چه آن را تازه مصرف کنید، چه یخ زده، چه خشک یا به صورت سس ) همه انواع کرنبری حاوی ترکیبات بیواکتیو مفید شناخته شده تحت عنوان PACs هستند که احتمال وقوع عفونت هایی از قبیل عفونت ادراری را کاهش می دهد و برای سلامت قلب و عروق مفید است. بعضی از محصولات ساخته شده از کرنبری از قبیل کرنبری خشک و آب کرنبری برای داشتن طعمی دلچسب تر مقداری شکر اضافه دارد. دستورالعمل های رژیمی در آمریکا بیان می کند که یک تغذیه سالم جا برای مواد مغذی حجیم که کمی شکر به آن اضافه شده باشد دارد البته در صورتی که شکر اضافه شده کمتر از 10 درصد نیاز روزانه بدن باشد . “

۱۲٫ میوه گل ساعتی  passion fruit

13_copy_copy.jpg

گورین : ” میوه گل ساعتی یکی از میوه های زمستانی مورد علاقه من است چون می توان دسرهای خوشمزه کم کالری با این میوه درست کرد ( ۱۷ کالری به ازای هر میوه ) همچنین یک تکه از این میوه ۹ درصد از ویتامین C  مورد نیاز بدن که سیستم ایمنی را تقویت میکند، تامین می کند. می دانید زمانی که پوستش خشک شده آماده خوردن است. “

۱۳٫ پیاز رازیانه

به گفته میلر : ” پیاز رازیانه عطر و طعم شیرین و دلچسبی دارد که در سوپ و سالاد فوق العاده است و منبع خوبی برای ویتامین C، پتاسیم و فیبر رژیمی است . فیبر برای داشتن گوارشی سالم مهم است و حتی به خاطر داشتن فیبر بالا به پر شدن معده کمک کرده باعث می شود مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید و در نتیجه می تواند در کاهش وزن مفید باشد.

۱۴٫ کدو تنبل/کدو حلوایی

pumpkin_copy.jpg

به گفته لاکاتوس شیمز : ” کدو تنبل سرشار از فیبر است که شما را سیر نگه می دارد و چون یک غذای گیاهی است سلامت بدن شما را تضمین می کند ضمن این که غنی از بتاکاروتن بوده و یک غذای ضد التهاب قوی است که آرامشی درونی به شما داده و به شما در مقابله با بیماریها کمک می کند و با این وجود هر نصف فنجان از آن فقط ۴۰ کالری دارد و در حالی که کم کالری است ولی سیر کننده بوده و حالت خامه ای دارد. می توانید به جای کره یا روغن از این میوه استفاده کرده و چربی های بدنتان را از بین ببرید و با کم کردن کالری تغذیه خود را بهبود ببخشید. “

۱۵٫ تنجلو (نوعی از مرکبات)  Tangelo

 

به گفته میلر : ” تنجلو میوه ای دورگه بین نارنگی و گریپ فروت است. این میوه مثل نارنگی و کیوی آبدار و شیرین است. تنجلو سرشار از ویتامین C است که نقش شناخته شده ای در محافظت از سلامت سیستم ایمنی بدن به عهده دارد و جذب آهن را تسریع نموده و به حفظ سلامت غضروفها، استخوان ها، دندان ها و پوست کمک می کند. “

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

سویچ متابولیک: عامل سندرم خستگی مزمن

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

شواهد جدید نشان می دهد که در سندرم خستگی مزمن بدن به مسیرهای کمتر بهینه برای تولید انرژی منحرف شده است.

در گذشته تصور می شد که این حالت ناشی از اختلالات روحی و عصبی می باشد. حال آن که محققین اکنون به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد در افراد مبتلا سلول های بدن بیشتر از آن که از قند به تولید انرژی بپردازند بیش از پیش وابسته به تولید انرژی از پربی و پروتئین می شوند. این نکته به نوبه خود منجر به تولید لاکتات می شود که منجر به ایجاد خستگی و درد در عضلات می شود.

این نکته هم توجیه کننده علت خستگی و هم ایجاد درد و عدم تحمل حتی با ورزش های کم است.

این دانشمندان اکنون این مطالعه را در جمعیتی بزرگ تر در نروژ ادامه می دهند تا با ثبت شواهد جدید و دقیقتر در پی درمان آن باشند.

متن اصلی مطلب با جزییات بیشتر به زبان انگلیسی

اميدهاي تازه در درمان اوتيسم

این مطلب به صورت خودکار از سایت salamat.hamshahri.com وارد شده است.

متن اصلی سایت منبع خبر

محققين در امريكا بيش از ٣٠ ژن موثر در يك نوع نادر اوتيسم  بنام سندرم رت را شناسايي كرده اند كه به صورت بالقوه مي تواند در انتخاب داروهاي هدفمند در درمان اين بيماري موثر باشد. 

در حال حاضر  بيش از٣٥٠٠٠٠ دختر مبتلا به اين بيماري در دنيا وجود دارد اما هيچگونه درمان اختصاصي براي ان وجود ندارد. 

دانشمندان با شناسايي اين ژن ها و تنظيم فعاليت ان ها مي توانند كروموزوم  كروموزوم ايكس غير فعال را كه واجد ژن  بدون جهش است را مجددا فعال نمايند و موجب عدم بروز علامت يا درمان بيماري شوند. 

متن اصلی مطلب با جزییات بیشتر به زبان انگلیسی