نگاهی به پیوند اعضا و رشد اهدای عضو

خلاصه خبر:

رشد پیوند اعضا در ایران ظرف ۴۰ سال اخیر به گونه ای بوده است که هم اینک دانشگاه های علوم پزشکی تهران، مشهد و شیراز بالاترین شاخص اهدای عضو را در کشور دارند.
در این میان در حالی شاخص کنونی اهدای عضو (پی.ام.پی) تنها در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۲۱ اهدا به ازای یک میلیون نفر جمعیت می باشد که همین شاخص در کشورهای آمریکایی و اروپایی ۲۵ اهدا به ازای یک میلیون نفر جمعیت است.
نخستین پیوند عضو به معنای جایگزینی یک عضو با عضو مشابه، سال ۱۳۱۴ با انجام پیوند قرنیه در تهران و نخستین پیوند کلیه سال ۱۳۴۷ در شیراز صورت گرفت. همچنین تا سال ۱۳۵۷ نزدیک به ۸۰ مورد پیوند کلیه در ایران انجام شد.
اما واقعیت این است که همه این اقدامات منوط به مهارت پزشکانی متعهد اما منفرد بود بدون آنکه برنامه سازمان ‌یافته و منظمی جهت انجام عمل پیوند اعضا و تربیت تیمهای جدید در ایران صورت گیرد. در این مدت فقط در بخش بیماران نیازمند پیوند کلیه 400 ایرانی با صرف هزینه‌های سنگین، تحمل شرایط غربت و انتظار طولانی در خارج از ایران پیوند کلیه شدند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود آغاز هجمه های سنگین استکبار جهانی به ملت انقلابی ایران و تحمیل

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

فشار خون بالا؛ قاتل خاموش

خلاصه خبر:

به گزارش ایرنا، طبق نظر کارشناسان حوزه پزشکی، بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی اولین عامل کشنده در سراسر جهان هستند که در هر ۲ ثانیه جان یک فرد را می گیرند و سالانه ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار بیمار به این علل اسیر مرگ می شوند.
این در حالیست که پزشکان معتقدند در صورت کاهش عوامل خطر این قبیل مرگ و بیماری ها به مقدار زیادی قابل پیشگیری هستند.
آنها عوامل بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی را شامل فشارخون بالا، کلسترول خون بالا و قند خون بالا، مصرف دخانیات، مصرف کم میوه و سبزیجات، اضافه وزن و چاقی و کم تحرکی اعلام می کنند.
در مجموع این عوامل مسئول ۸۰ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی به شمار می رود و بعضی از این عوامل مانند فشارخون، کلسترول خون و مصرف دخانیات قابل تغییر و کنترل و بعضی مانند جنس و سابقه خانوادگی غیرقابل تغییر هستند.
طبق نظر آگاهان به مسائل بهداشتی، عوامل رفتاری نقش مهمی در افزایش فشارخون بازی می کنند و تخمین زده می شود رژیم غذایی ناسالم به نیمی از فشارخون بالا مرتبط است.
همچنین حدود ۳۰ درصد فشارخون بالا به علت بالا بودن مصرف نمک، حدود ۲۰ درصد به رژیم غذایی با پتاسیم

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

تولید رگ های خونی انسان در آزمایشگاه

خلاصه خبر:

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این رگ های خونی در واقع ساختارهای سه بعدی سلولی رشد یافته در آزمایشگاه هستند که ویژگی های بافت ها یا ندام های انسان را شبیه سازی می کنند و از آن ها با عنوان «ارگانوید» یاد می شود.
محققان پس از تولید رگ های خونی، آن ها را درون یک ظرف آزمایشکاهی قرار دادند که محیط دیابتی را شبیه سازی می کند. با انجام این کار، در پدیده ای دقیقا شبیه به آنچه در بدن بیماران دیابتی رخ می دهد، غشای پایه رگ های خونی ضخیم تر شد.
سپس محققان به سراغ ترکیبات شیمیایی مختلف رفتند تا ماده ای را بیابند که مانع ضخیم شدن غشای پایه در رگ های آزمایشگاهی شود و توانستند یک مسدودکننده آنزیم y-secretase را بیابند که دارای اثر موردنظر است. بر اساس نتایج این تحقیقات مسدود کردن این آنزیم در بیماران دیابتی می تواند در درمان این بیماری موثر باشد.
به اعتقاد محققان توانایی تولید رگ های خونی انسان به صورت ارگانوید با استفاده از سلول های بنیادی، کاربردهایی بسیار بیش تر از شناسایی یک روش درمانی برای دیابت در اختیار می گذارد، زیرا تمام اندام های بدن انسان با شبکه خون رسانی

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

تردید در واکسیناسیون، یک تهدید جهانی نسبت به سلامت

خلاصه خبر:

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری سازمان جهانی بهداشت، تردید در واکسیناسیون به معنای عدم تمایل به واکسینه کردن خود یا فرزندان بوده و یک رویکرد در حال گسترش در بین افرادی است که نگران پیامدهای منفی ایمن سازی از جمله خطر (غیرموجود) ابتلا به اوتیسم در اثر واکسیناسیون هستند.
این عدم اطمینان جمعی، اکنون به حدی رسیده است که سازمان جهانی بهداشت آن را در کنار خطرات بسیار جدی مانند آلودگی هوا و مقاومت دارویی باکتری ها، به عنوان یکی از ۱۰ تهدید اصلی نسبت به سلامت ساکنین زمین در سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی کرده است.
با وجود این که نرخ ایمن سازی عمومی بالا است، تعداد کودکانی که تمام یا بخشی از واکسن های توصیه شده را دریافت نمی کنند، در حال افزایش است.
اطلاعات به دست آمده از مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، افزایش نگران کننده ای را درباره تعداد کودکانی که واکسن دریافت نمی کنند، از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون نشان می دهد. بر اساس تحلیل این مراکز ۱٫۳ درصد از کودکانی که در سال ۲۰۱۵ میلادی در آمریکا به دنیا آمده اند، واکسن های توصیه شده را دریافت نکرده اند. این درحالی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی ۰٫۹ درصد و

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

نخستین همایش تصویربرداری استخوان و ماهیچه در مشهد برگزار شد

خلاصه خبر:

به گزارش ایرنا ،رئیس انجمن رادیولوژی خراسان رضوی و دبیر این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: در این همایش ۲ روزه متخصصان رادیولوژی از استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی حضور دارند.
دکتر علی اکبر بهرامی فر افزود: جدیدترین و پیشرفته ترین روشهای آموزشی فوق تخصصی سونوگرافی اندام و ماهیچه ها در این همایش توسط متبحرترین استادان این رشته در کشور به صورت تئوری و عملی ارائه می شود.
وی اظهار داشت: تصویربرداری از استخوان و ماهیچه برای تشخیص آسیب های مربوط به بیماریهای ناشی از تغییرات آرتروز و دردهای عضلانی کاربرد دارد که با هزینه کمتر انجام می شود و در بیشتر مواقع نتیجه بهتری از ام.آر.آی دارد و قابلیت انجام در همه شهرستان ها را دارا می باشد.
وی گفت: روش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه که حدود ۱۵ سال است در دنیا نهادینه شده را می توان با استفاده از دستگاههای سونوگرافی پیشرفته انجام داد و هم اکنون یک سوم دستگاههای سونوگرافی موجود در مشهد قابلیت این کار را دارند.
همایش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه (موسکولواسکلتال) که به همت انجمن رادیولوژی خراسان رضوی و با همکاری انجمن رادیولوژی ایران برگزار شده است فردا به کار خود پایان می دهد.
۳۰۲۷ / ۶۰۵۳

انتهای پیام

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

استعمال دخانیات فرآیند پیری را تسریع می کند

خلاصه خبر:

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در تحقیقات موسسه اینسیلیکو مدیسین در آمریکا، برای پیش بینی سن بیولوژیکی، از مدل هایی استفاده شد که با بهره گیری از تکنیک های یادگیری عمیق و هوش مصنوعی توسعه یافته اند. این محققان با تجزیه و تحلیل نشانگرهای بیوشیمیایی با استفاده از هوش مصنوعی توانستند تفاوت های سن بیولوژیکی بین افراد سیگاری و غیرسیگاری را شناسایی کنند.
بر اساس نتایج حاصل از این تحقیقات که با تجزیه و تحلیل اطلاعات آزمایش خون ۱۴۹ هزار شخص بالغ به دست آمده است، افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری با سرعت بیشتری پیر می شوند. در واقع سن بیولوژیکی مردان و زنان سیگاری به دو برابر سن تقویمی آن ها می رسد.
به اعتقاد محققان روش های فعلی بررسی نتایج آزمایش خون چندان قابل اعتماد نیستند و لازم است این روش ها با تجزیه و تحلیل توسط فناوری هوش مصنوعی و آموزش عمیق جایگزین شوند تا اثر واقعی استعمال دخانیات، سبک زندگی و سایر عوامل محیطی بر پیری به درستی اندازه گیری شود.
موسسه اینسیلیکو مدیسین (Insilico Medicine) یکی از موسسات پیشرو در به کار گیری هوش مصنوعی در حوزه کشف داروهای جدید، توسعه نشانگرهای زیست، داروهای دیجیتالی و تحقیقات مربوط به

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

درمان انحطاط ماکولا با سلول های بنیادی

خلاصه خبر:

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این شیوه درمانی شامل نمونه گیری از سلول های خون بیمار و تبدیل آن ها به سلول های بنیادی پرتوان القایی است که قابلیت تبدیل به هر نوع سلول دیگر در بدن را دارند. سپس این سلول ها به گونه ای برنامه ریزی می شوند که به سلول های اپی تلیوم رنگدانه شبکیه (RPE) تبدیل شوند.
این سلول های تک لایه گیرنده های نور موجود در شبکیه را تغذیه می کنند و در مرحله پیشرفته بیماری انحطاط ماکولا از بین می روند. در نتیجه نابودی این سلول ها، گیرنده های نوری نیز از بین می روند و در نتیجه بیمار نابینا می شود.
اما در این شیوه درمانی، سلول های اپی تلیوم رنگدانه در حال مرگ با سلول های جدید حاصل از تبدیل سلول های بنیادی پرتوان جایگزین می شوند تا بینایی بیمار حفظ شود.
آزمایش های اولیه محققان انستیتو ملی سلامت آمریکا روی مدل های جانوری با موفقیت انجام شده است و انتظار می رود به زودی این شیوه به عنوان اولین روش درمانی مبتنی بر سلول های بنیادی پرتوان القایی روی انسان مورد آزمایش قرار گیرد.
دژنراسیون ماکولا یا انحطاط ماکولا (بخشی از شبکیه)، یکی از شایع ترین بیماری های

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

پیشرفت و حرکت دانشگاه ها بایستی به سمت کارآفرینی باشد

خلاصه خبر:

به گزارش خبرنگار ایرنا، شاهرخ یوسف زاده چابک روز پنجشنبه در اولین همایش دو روزه دندانپزشکی شمال کشور در هتل کادوس رشت با اشاره به تدوین چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از سال ۹۵ و اجرای آن اظهار داشت : پیشرو در دانشگاه های نسل سوم، کارآمد در ارایه خدمات و پیشگام در شاخص های سلامت چشم انداز این دانشگاه است.
وی افزود : عدالت محوری و پایبندی به اخلاق حرفه ای، ارزش آفرینی برای ذینفعان، دانش محوری، خلاقیت و نوآوری و چابکی در ارایه خدمات از ارزش ها و تامین حفظ و ارتقاء سلامت جامعه با تکیه بر فرهنگ سازی و اعتلای بهداشت، درمان ، آموزش و پژوهش از ماموریت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر اساس این چشم انداز است.
وی با بیان این که چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای دانشگاه نسل سوم و کارآفرین است، خاطر نشان کرد: دانشگاه های نسل اول به ضرورتی که نیاز بود تا ابتدای دهه ۸۰ با هدف آموزش و ارائه مدرک برای حضور فعال در جامعه به عنوان متخصصان کارآمد فعالیت داشت.
یوسف زاده با بیان این که با افزایش رشته ها و توانمندی ها، ضرورت پژوهش در دانشگاه نسل دوم پیش آمد و رقابتی

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

ارجاع بیماران سکته مغزی در زمان طلایی جدی گرفته شود

خلاصه خبر:

دکتر سید عبدالرضا قریشی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس از مجموع بیماران مراجعه کننده طی ماه گذشته ۱۹ نفر توسط اورژانس ۱۱۵ ، ۳۶ نفر مراجعه شخصی و ۲۵ نفر نیز اعزام از سایر مراکز بوده است.
وی اظهار داشت: بنابر این از مجموع بیماران، تعداد ۱۴ نفر به دلیل خونریزی مغزی و ۶۶ نفر نیز سکته ناشی از انسداد در عروق خون رسان مغز تحت درمان قرار گرفتند.
قریشی خاطرنشان کرد : بر این اساس می توان گفت که ۳۰ نفر از بیماران چیزی در حدود ۵۰ درصد بیماران تحت درمان قرار گرفتند و ۲۹ نفر نیز علت عدم درمان، تاخیر در مراجعه بوده که رقم قابل توجهی را نشان می دهد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: امارها نشان می دهد که ۱۳ نفر ازبیماران سکته مغزی زیر ۵۰ سال قرار داشتند و این موضوع بیانگر آن است که روند کاهشی را نشان می دهد.
وی بیان کرد: ۱۹ نفر از مبتلایان سکته مغزی از طریق ۱۱۵ مراجعه کردند که از این تعداد ۱۳ نفر تحت درمان قرار گرفتند و در این میان مراجعه بهنگام احتمال درمان ها را به مراتب افزایش میدهد.
قریشی افزود: این در حالی است از

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

پیشرفت ایران در تولید داروها وکیت های آزمایشگاهی

خلاصه خبر:

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سید جلیل حسینی روز چهارشنبه در مراسم یازدهمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین افزود: ما جوانان باهوشی داریم که در دوره های تخصصی پزشکی و آزمایشگاهی در حال تحصیل هستند، به این افراد در قالب شرکت های دانش بنیان باید توجه بیشتری شود تا شاهد افزایش تولیدات داخلی باشیم.
رئیس یازدهمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین ادامه داد: جوانان مستعد و خلاق ایرانی می توانند در ارتقای کیفیت محصولات ایرانی نقش مهمی داشته باشند.
حسینی به تحریم آمریکا علیه نظام اسلامی نیز اشاره کرد و بیان داشت: با تکیه به جوانان باهوش این مرز و بوم می توانیم تحریم را پشت سر گذاشته و به دستاوردهای بزرگ تری در حوزه بهداشت برسیم .
وی در بخش دیگری از اظهاراتش از نیاز جامعه پزشکی به امکانات تشخیصی برای شناسایی برخی از بیماری های ویروسی خبر داد و خاطرنشان کرد: در مورد عوامل محیطی که امروزه بیماری های ناشناخته ای را به جامعه تحمیل می کند، نیاز به تحقیقات بیشتری داریم .
رئیس یازدهمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین ادامه داد: با توجه به ابتلای برخی از مردم به آلرژی ضروری است کارهای تشخیصی بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

** دولت برای بودجه بهداشت و درمان

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا