نخستین وب کنفرانس آموزشی بین المللی در بوشهر برگزار شد

خلاصه خبر:

به گزارش ایرنا، شهناز پولادی بعد از ظهر یکشنبه در حاشیه این وب کنفرانس در جمع خبرنگاران افزود: این وب کنفرانس آموزشی با رویکرد ارتقای کیفیت عملکرد بسته‌ بین ‌المللی سازی در طرح تحول نظام آموزش برگزار شده است.
وی بیان کرد: گسترش ارتباطات مجازی با دانشگاه‌های معتبر دنیا یکی از برنامه‌های مهمی است که در بین‌المللی سازی آموزش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
پولادی اضافه کرد: هدف از برگزاری چنین کنفرانس‌هایی ایجاد انگیزه برای دانشجویان و پایش برنامه‌های علمی با رویکرد استفاده از دانشمندان و نخبگان ایرانی شاغل در دانشگاه‌های مطرح دنیا ازجمله نخستین گام‌های بین‌المللی سازی آموزش است.
پولادی گفت: دریافت جدیدترین محتوای علمی از منابع اصلی را می‌ توان به‌عنوان مهمترین دستاورد چنین برنامه‌های آموزشی برشمرد.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: نخستین گام بین‌المللی سازی آموزش در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با آمادگی این دانشکده به‌ منظور جذب دانشجویان خارجی در سطح تحصیلات تکمیلی رشته‌های پرستاری برداشته شده است.
6047/6045

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

عمل پیوند کلیه از بیمار مرگ مغزی در زنجان امکان پذیر است

خلاصه خبر:

دکتر حسن یاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون در این مرکز تیم مجرب و کارآزموده ای نسبت به عمل های پیوند کلیه بیماران هدف مبادرت می کنند و تاکنون نیز موفقیت هایی را به دنبال داشته است.
وی یادآوری کرد: این مرکز با توجه به توانمندی تیم درمانی و در صورت انجام هماهنگی های لازم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان با وزارت بهداشت انجام عمل پیوند از بیمار مرگ مغزی نیز وجود داشته و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.
یاری خاطرنشان کرد: این در حالی است ماهانه مواردی از بیمار مرگ مغزی اهدا عضو از شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی زنجان اعلام و به ثبت می رسد و می توان از فرصت بوجود آمده در این بخش نیز استفاده کرد.
این فوق تخصص فلوشیب پیوند کلیه ادامه داد: بر این اساس از زمان راه اندازی این مرکز ۲۲ آبان ۹۴ تا کنون ۲۰ عمل پیوند کلیه برای گروههای هدف انجام گرفته و به جزء یک مورد به علت کهولت سنی بوده و نتیجه بخش نبود، ما بقی با موفقیت بالایی همراه بوده است.
وی اظهار داشت: بیمارات تحت عمل پیوند کلیه پس از انجام این کار و با

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

آب قابل تزریق به زودی در موسسه رازی تولید می شود

خلاصه خبر:

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر مجید تبیانیان گفت: این محصول در فرمولاسیون نهایی سرم های درمانی و سایر فرآورده های قابل تزریق به بدن انسان کاربرد دارد.
وی، با بیان اینکه به زودی آب قابل تزریق (WFI) در موسسه رازی تولید می شود، افزود: این نوع آب سترون و استریل بوده و فاقد هر نوع ماده میکروبی و ذرات ناخواسته است و قابلیت تزریق به بدن انسان بدون ایجاد کوچکترین اختلال را دارد.
وی افزود: آب قابل تزریق کاربردهای متنوعی در دارو سازی، حل کردن داروهای خشک، حلال واکسن های لیوفیلیزه مانند سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) و موارد متعدد دیگر دارد و در پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است.
تبیانیان با اشاره به اینکه از آب قابل تزریق در بخش های مختلف موسسه رازی می توان استفاده کرد، یادآور شد: کاربرد مهم این محصول برای تولید سرم های درمانی و واکسن های سرخک و سرخجه است که فرآورده های تزریقی انسانی محسوب می شوند و آب مصرفی باید کاملا خالص باشد.
به گفته وی، این محصول در بخش های تحقیقاتی موسسه برای کشت سلول نیز کاربرد دارد؛ ضمن اینکه با توجه به ظرفیت بالای تولید آب قابل تزریق در موسسه رازی، به مراکز علمی و شرکت

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

جایزه شبکه بین المللی انستیتوپاستور به محقق ایرانی تعلق گرفت

خلاصه خبر:

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از انستیتو پاستور ایران، شبکه بین المللی انستیتو پاستور از سال گذشته به طور سالانه اقدام به اهدای جایزه به دو نفر از محققین زیر ۴۵ سال فعال در این شبکه کرده است.
این جایزه در راستای شناسایی محققان شاخص در این شبکه بین المللی و حمایت از آنان در نظر گرفته شده است. افراد برگزیده توسط ۹ نفر از کمیته داوران انتخاب شدند. معیار انتخاب بر اساس فعالیت های علمی و بین المللی فرد و نقشی که می توانند در آینده در ارتقای این شبکه ایفا نمایند، می باشد.
جایزه Talent Award سال 2018 به مبلغ 10 هزاریورو در روز 25 آبان ماه به دکتر احسان مصطفوی از انستیتو پاستور ایران و یک محقق از انستیتو پاستور گویان در حضور روسای شبکه بین المللی انستیتو پاستور و از جمله رییس انستیتو پاستور ایران توسط پروفسور استوارت کول (رئیس انستیتو پاستور پاریس) و دکتر مارک جووان (رییس شبکه بین المللی انستیتو پاستور) اهدا شد.
شبکه بین المللی انستیتو پاستور متشکل از 33 انستیو پاستور در پنج قاره بوده و دارای بیش از 22 هزار محقق در سراسر جهان است.
دکتر احسان مصطفوی عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایزنا افزود: این

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

داروهای یک هفته در یک کپسول

خلاصه خبر:

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، استفاده روزانه دارو معمولا برای بیمار دشوار است و گاهی استفاده منظم دارو فراموش می شود. ایده ساخت یک کپسول واحد که ترکیبی از دوز مناسب برای چند روز است و بیمار را به مدت یک هفته یا بیشتر از مصرف روزانه داروی موردنظر بی نیاز می کند، برای اولین بار توسط محققان دانشگاه های ام آی تی و بریگهام در آمریکا مطرح شد.
این ایده توسط یک شرکت تجاری به نام Lyndra Therapeutics توسعه یافته و به تازگی در انسان ازمایش شده و نتایج موفقیت آمیز گزارش شده است.
این دارو شکلی شبیه به ستاره دارد که از شش بازوی پلیمری تشکیل شده است. هر بازو از دارو انباشته می شود. بازوها توسط یک هسته ارتجاعی زیست تخریب پذیر به هم متصل می شوند که اجازه می دهد بازوها به راحتی خم شوند. تمام این مجموعه داخل یک کپسول ژلاتینی قرار داد و به راحتی مانند قرص عادی بلعیده می شود.
پس از رسیدن به معده،‌ ژلاتین حل می شود و ستاره به همراه بازوهایش آزاد می شود. این ستاره به مدت یک هفته یا بیشتر درون معده می ماند و به مرور بازویی که حاوی داروی هر

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

شیوع آرتریت روماتوئید در زنان ۳ برابر مردان است

خلاصه خبر:

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محسن سروش روز یکشنبه در نشست خبری دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن روماتولوژی ایران اظهار داشت : آمار جهانی شیوع این بیماری حدود ۴ دهم درصد تا یک درصد است و براساس بررسی های به عمل آمده شیوع آن در ایران کمتر از ۴ دهم درصد است.
وی، مهمترین علامت این بیماری را تورم ، درد و التهاب مفاصل اعلام کرد که این درد به خصوص در صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب بیشتر است، گفت: البته هر کسی که صبح ها از خواب بیدار می شود و دست هایش مقداری خشک است به معنی مبتلا به روماتیسم نیست.
سروش ادامه داد که خشکی دست در این نوع روماتیسم ها وجود دارد، خیلی واضح و مشخص است و بیمار به شدت از آن رنج می برد و حدود یک ساعت با این درد درگیر است تا این علامت به تدریج کاهش پیدا کند.
دبیر انجمن روماتولوژی ایران گفت: آرتریت روماتوئید بیماری مزمن است و به آرامی شروع می شود و به تدریج شدت می یابد و اگر به موقع تشخیص داده شود، درمان می شود.
وی با اشاره به اینکه این بیماری های مزمن لازم است برای طولانی مدت تحت نظر پزشک برای درمان باشند، ادامه داد

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

حدود ۱۶درصد ایرانی های بالای ۱۵ سال کمر درد دارند

خلاصه خبر:

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار علمی ایرنا، دکتر «احمدرضا جمشیدی» روز یکشنبه در نشست خبری دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن روماتولوژی با اشاره به اینکه با آموزش ساده می توان از پیشرفت کمردرد جلوگیری کرد، افزود: به اندازه کافی به موضوع کمر درد توجه نمی شود و این کار می تواند عوارض کمردرد را بیشتر کند.
وی به شیوع برخی از بیماری های روماتولوژی در کشور اشاره کرد و گفت: شیوع آرتروز زانو 15.5 درصد، آرتروز گردن 3 تا 4 درصد و آرتروز مفاصل 2.5 درصد است.
جمشیدی ادامه داد که بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که 43 درصد ایرانی ها از دردهای استخوانی و مفصلی در یک هفته گذشته شکایت داشتند.

** ۲۷۰ روماتولوژیست در کشور فعال هستند
وی تعداد مراکز دانشگاهی در کشور که اقدام به تربیت روماتولوژیست می کنند را ۷ مرکز اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۲۷۰ فوق تخصص روماتولوژی در سراسر کشور مشغول درمان بیماران هستند.
جمشیدی تعداد سالانه فارغ التحصیلان این رشته پزشکی را ۲۳ نفر اعلام کرد و گفت: تا ۱۰ سال آینده نیاز به ۵۰۰ روماتولوژیست در کشور داریم که به نظر می رسد با روند فعلی تربیت متخصص به این تعداد خواهیم رسید.

** سنجش تراکم استخوان برای افراد بالای ۶۵ سال

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

جدیدترین روش درمان سپسیس و بیماری های خود ایمنی

خلاصه خبر:

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این مهار کننده روی آنزیم OGG1 اثر می گذارد و در مدل های حیوانی منجر به کاهش التهاب ریه شده است. این مهارکننده پاسخ سیستم ایمنی را تحریک می کند و گزینه مناسبی برای درمان سپسیس و بیماری های خود ایمنی است.
عفونت خون یا سپسیس ، قاتل شماره یک بیماران بستری در بیمارستان است و باید به محض مشاهده درمان آغاز شود. عفونت خون که گاهی مسمومیت خون نیز نامیده می شود، یک واکنش ایمنی خطرناک و جدی است که بر اثر ترشح مواد شیمیایی ایمنی به داخل جریان خون برای مبارزه با عفونت بوجود می آید و می تواند منجر به مرگ شود. التهاب ناشی از عفونت خون سبب سوراخ شدن عروق و تولید لخته می شود. در نتیجه، جریان خون کافی به ارگان های بدن نمی رسد و ارگان ها بر اثر کمبود اکسیژن و مواد غذایی دچار اختلال می شوند. در موارد حاد، فشار خون به اندازه ای کاهش می یابد که قلب ضعیف شده و دچار شوک سپتیک می شود. در این حالت کبد، کلیه، ریه و اندام های حیاتی دیگر دچار نارسایی می شوند.
شایعترین علت سپسیس، یک عفونت باکتریایی موجود در

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

دردهای استخوانی مقاوم به دارو را جدی بگیرید

خلاصه خبر:

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار علمی ایرنا از انجمن جراحان ارتوپدی ایران، دکتر «مسعود میرکاظمی» در آستانه برگزاری سمینار تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای عضلانی- استخوانی افزود: دسته‌ای از تومورهای عضلانی-استخوانی در دهه اول و دوم زندگی یعنی بین 10 تا 25 سالگی فرد را گرفتار می‌کنند که جزو تومورهای اولیه استخوان بوده و استئوسارکوما نام دارند.
فوق تخصص جراحی تومورهای عضلانی و اسکلتی ادامه داد: اصولا این نوع از تومورها در مراجعه اول و دوم بیمار به پزشک تشخیص داده نمی‌شوند و با مصرف دارو مشکل بیمار حل نشده و با بزرگ و متورم شدن توده بروز می‌یابند که در این هنگام باید رادیوگرافی کنترل برای تومور انجام گیرد.
میرکاظمی با اشاره به اینکه از زمان شروع درد تا تشخیص بیماری 9 تا 15 ماه به طول می‌انجامد گفت: در صورتی که این بیماری هرچه زودتر تشخیص داده شود با شیمی درمانی و جراحی امکان حفظ اندام و بهبودی کامل وجود دارد اما در صورتی که دیر تشخیص داده شود امکان خروج تومور وجود نداشته و مجبور خواهیم شد اندام بیمار را قطع کنیم.
وی تاکید کرد: درد مقاوم به دارو و درمان اولیه از نشانه‌ های هشداری این بیماری است که باید حتما جدی گرفته شود.
این متخصص ارتوپدی گفت: از

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

تورق ۵۸ سال عمر نوربخش

خلاصه خبر:

سید محمدتقی نوربخش که سال ۱۳۳۹ در شهرستان محروم قائن از توابع استان خراسان جنوبی زاده شد پنجشنبه گذشته ۲۴ آبان ۱۳۹۷ در گرگان هنگام ماموریت اداری بر اثر سانحه رانندگی جان باخت.
این پزشک ایرانی و متخصص در رشته ارتوپدی که خانواده سه شهید و خود از رزمندگان دفاع مقدس بود رزومه تحصیلی و کاری مطولی دارد که از جمله آن می توان به دبیری ستاد جنگ و جهاد دانشگاه تهران، مدیرکلی درمان تأمین اجتماعی استان یزد، مدیر نمونه ملی، قائم مقام رئیس کل سازمان نظام پزشکی و رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران اشاره کرد.
مرحوم نوربخش که کار خود را از سطوح پایین مدیریتی در سازمان تامین اجتماعی شروع و تا بالاترین رتبه ادامه داد دست آوردهایی داشت که از جمله آن می توان پرداخت به روز بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و تدوین سطح‌بندی و استاندارد کردن خدمات درمانی در کشور را اشاره کرد.
گفته شده عدم انتصاب جناحی و استفاده فراجناحی از مدیران در بزرگترین نهاد اقتصادی – اجتماعی کشور باور و رویکرد نوربخش بوده است.
وی در پنج سال آخر عمر خود که مدیریت سازمان تامین اجتماعی را بر عهده داشت خدماتی به بیمه شدگان و مستمری بگیران ارائه داد که از جمله آن می توان به

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا