فراخوان دبیرخانه جایزه “دهقان فداکار”

به گزارش ایسنا، دبیرخانه نشان و جایزه دهقان فداکار در فراخوانی اعلام کرد: «مردم شریف و قدرشناس ایران، ریزعلی خواجوی را به خوبی میشناسند و به او احترام میگذارند؛ زیرا «دهقان فداکار» را به عنوان یک قهرمان ملی و یک انسان فداکار به خاطر سپرده اند.

اکنون در سالروز هشتاد و شش سالگی اش برآن شده ایم تا با تاسیس جایزه ای به نام «دهقان فداکار» سالانه از کسانی که برای نجات جان همنوعان خود تلاشی تحسین برانگیز داشته اند، تقدیر کنیم.

این برنامه از پنجم اسفند ماه مقارن با سالروز تولد دهقان فداکار آغاز شده و تلاش می‌کنیم قواعد و مقررات این جایزه را تعریف و به اطلاع عموم برسانیم. در این رابطه،‌از عموم مردم شریف و قدرشناس ایران انتظار میرود برای تدوین دستور العمل جایزه دهقان فداکار و برگزاری مراسم بزرگداشت وی با همفکری و همکاری دبیرخانه جایزه دهقان فداکار را یاری رسانند.

علاقه‌مندان میتوانند جهت اطلاع بیشتر با شماره‌ 4-96021802-021 تماس حاصل کنند.»

انتهای پیام

“کراچی” به سطل زباله بزرگ تبدیل شده است!

به گزارش ایسنا، کراچی ابرشهری با مناطق مسکونی غیرقانونی فزاینده است که در دهه‌های اخیر و به دنبال موجی از مهاجرت‌ها به خصوص پناهندگان متواری از جنگ در مناطق قبیله‌ای پاکستان و افغانستان با انفجار جمعیت روبرو بوده است.

به گفته مقامات محلی کراچی جمعیت حداقل ۲۰ تا ۲۵ میلیونی این شهر تقریبا ۱۲ هزار تن زباله به طور روزانه تولید می‌کند.

مقامات شهرداری کراچی اعلام کرده‌اند: حدود نیمی از زباله‌های تولید شده از بین می‌روند اگرچه منتقدان این آمار را صحیح نمی‌دانند و معتقدند مقدار کمتری زباله از بین می‌رود.

مابقی زباله به جا مانده در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر کراچی رها شده، مقداری از این زباله‌ها در گرمای سوزان این شهر بندری تجزیه می‌شود و بقیه زباله‌ها روی همدیگر تلنبار و مقدار آنها بیشتر و بیشتر می‌شود.

عمران صابر از مقامات ارشد آژانس حفاظت محیط زیست ایالت سند گفت: برخی از مردم و مسئولان زباله‌های بجا مانده به خصوص زباله‌های پلاستیکی را به آتش می کشند. با سوختن این مواد پلاستیکی گازهای سمی در هوا منتشر می‌شود که برخی از آنها سرطان زا هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو منطقه دفن زباله در حاشیه غربی کراچی وجود دارد که از مرکز شهر بسیار دور هستند، مسیر منتهی

برگزاری جشن نیکوکاری از ۱۸ اسفند

به گزارش ایسنا، علی محمد ذوالفقاری در نشست خبری که به مناسبت برگزاری «جشن نیکوکاری» برگزار شد؛ گفت: در ۱۱ ماه سال جاری در قالب طرح‌های اکرام، کمک به ایتام و غیره با مشارکت مردم، هزار و ۲۲۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان وجه نقد جمع آوری شد که پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۵۰ میلیارد تومان از میزان پیش بینی درآمد اولیه سال بیشتر شود.

وی با بیان اینکه رکود و تورم رو به افزایش است اما بر کمک‌های مردمی تأثیر منفی نداشته و رشد خوبی در این حوزه حاصل شده است،اظهارکرد: امسال ۵۳ درصد خدمات نقدی بوده است.

ذوالفقاری ادامه داد: از تمام محل‌هایی که صندوق‌های صدقات مستقر بوده بازدید شده و علاوه بر نوسازی صندوق‌های قدیمی، رنگ‌آمیزی و حفظ ضریب ایمنی صندوق مد نظر قرار گرفته است. اشخاصی که پای صندوق‌های کمیته امداد جهت جمع آوری کمک‌های مردمی حضور دارند، طرف قرار داد با کمیته امداد نیستند و با همکاری موسسات خیریه در جشن نیکوکاری به طور غیرمستقیم فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: ایستگاه‌های کمک به نیازمندان در روز جشن نیکوکاری در نقاط مختلف کشور برپا می‌شود اما در نزدیکی مراکز و موسسات خیریه، پایگاه‌های کمک‌ مردمی دایر نخواهد شد. روز نخست جشن نیکوکاری در مدارس برگزار خواهد شد

تصاویری از آخرین خورشیدگرفتگی سال ۹۵

به گزارش ایسنا، این خورشیدگرفتگی هشتم اسفند در ساعت ۱۴:۵۴ دقیقه به وقت گرینویچ( ۱۸:۲۴ به وقت تهران) اتفاق افتاد.

 این خورشید گرفتگی از نوع حلقوی بوده و زمان آن 44 ثانیه طول کشید.

در ادامه تصاویری از این کسوف زیبا را که از مناطق مختلف زمین گرفته شده مشاهده می‌کنید.

انتهای پیام

وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در جنوب فیلیپین

به گزارش ایسنا، موسسه لرزه نگاری و آتشفشان شناسی فیلیپین اعلام کرد: ساعت ۸:۱۸ امروز (یکشنبه) به وقت محلی زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر شهر “سوریگائو” در جنوب این کشور را لرزاند.

بنابر اعلام موسسه لرزه نگاری و آتشفشان شناسی فیلیپین این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری جنوب غرب شهر “سوریگائو” و عمق ۱۳ کیلومتری رخ داده‌ است.

تاکنون این موسسه حداقل دو پس لرزه را ثبت کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، این موسسه گزارشی از خسارت‌ یا تلفات احتمالی این حادثه منتشر نکرده‌ است.

انتهای پیام

سفر وزیر بهداشت به اهواز

در سفر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت به اهواز بیمارستان فوق تخصصی شهید بقایی ۲ و بخش براکی تراپی بیمارستان گلستان این شهر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ / ۰۹:۰۳

عکس : علیرضا محمدی – ایسنا

اختراع سوپرباتری جدید توسط پروفسور ۹۴ ساله

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، قابلیت منحصر بفرد این باتری جدید که در آن به جای الکترولیت مایع از شیشه‌های الکترولیتی جامد استفاده شده این است که احتمال انفجار و آتش گرفتن آن صفر است.

در نمونه‌های فعلی از الکترولیت مایع به عنوان رسانای بین الکترودها استفاده می‌شود که در مواردی سبب ایجاد اتصال کوتاه و اشتعال باتری می‌شود.

این باتری می‌تواند در خودروهای برقی، گوشی‌های همراه و پاوربانک‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و مدت زمان شارژ آن در حدود چند دقیقه است.

مدت زمان شارژ این باتری تقریبا سه برابر باتری‌های فعلی است و مدت زمان عمر مفید آن نیز بیشتر از نمونه‌هایی است که در حال حاضر در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا تعداد دفعاتی که می‌توان آن را شارژ کرد افزایش چشمگیری داشته است.

این باتری می‌تواند در دماهای بسیار پایین و یخبندان کار کند و عملکرد آن در دمای منفی 20 درجه سانتی‌گراد مورد ارزیابی قرار گرفته است و بیشترین دمایی که این باتری به کار خود ادامه می‌دهد حدودا 60 درجه سانتی‌گراد است.

ویژگی مثبت دیگری که در ساخت این باتری وجود دارد این است که مواد مصرفی برای ساخت آن از نوع زیست‌تخریب‌پذیر هستند.

محققان تیم گودایناف امیدوارند بتوانند هرچه سریعتر

خواب‌ آشفته “ترنس”‌ها

محمود ۴۰ سال پیش ازدواج کرد، با همان زنی که فکر می‌کرد چقدر شبیه خودش است. همه گفتند ازدواج کن، حالت خوب می‌شود، درست می‌شوی. می‌گفت من که زن هستم، گفتند این فکرهای باطل تمام می‌شود، بمان سر زندگی‌ات، بار اول که بچه‌دار شدند، گفتند حالا پدر شدی، وقت این حرف‌ها نیست، بمان سر زندگی‌ات، چند سال بعد که فرزند دوم، سوم و چهارم هم به دنیا آمد، گفتند خیال‌مان راحت شد، ماندی پای بچه‌هایت، دیگر خدا قهرش نمی‌گیرد، اما او هنوز هم فکر می‌کرد زن است و باید مثل همسرش باشد و این لباس‌های  مردانه چقدر به او نمی‌آیند. 
حالا که 60 ساله شده، عروس دارد و نوه و داماد، دیگر نمی‌تواند صدای زنی را که درونش به جای او حرف می‌زند، راه می‌رود، فکر می‌کند و غذا می‌خورد را نشنود؛ زنی که صدایش درست شبیه صدای همسرش است : “می‌خواهم جراحی کنم و برگردم به جنسیت خودم، زن شوم، من مرد نیستم، از اول هم نبودم.”

او مدتی است که تصمیم خود را برای تغییر جنسیت گرفته‌ و از انجمن حمایت از بیماران «ملال جنسیتی» در این خصوص  مشاوره می‌گیرد. او امروز می‌داند “ترنس” بودن انحراف نیست، اختلالی است که با جراحی درمان می‌شود.

ترنس‌ها برخلاف تصور عمومی دوجنسه نیستند و از

بیهوشی ابدی، زیر تیغ جراحی!

به گزارش ایسنا، «ایران» نوشت: وکیل خانواده این زن صبح دیروز به دادسرای جنایی تهران رفت و از مسئولان و تیم پزشکی یکی از مراکز درمانی به خاطر قصور پزشکی شکایت کرد.

وی در این باره به بازپرس محسن مدیر روستا گفت: «اواخر هفته گذشته زن ۵۰ ساله‌ای به نام فرنگیس به خاطر کمردرد شدید در بیمارستان بستری شد تا به تشخیص پزشک معالج تحت عمل جراحی قرار گیرد. از آنجا که بیمار، ناراحتی قلبی هم داشت، پزشک جراح با اطلاع از این موضوع دستور بیهوشی زن میانسال را برای جراحی صادر کرد اما متأسفانه به محض تزریق داروی بیهوشی، بیمار به کما رفت و دقایقی بعد با‌ وجود تلاش‌های تیم پزشکی روی تخت عمل جراحی جان سپرد. حالا هم از مقصران این حادثه شکایت داریم و خواستار رسیدگی فوری به این موضوع هستیم.»

باتوجه به اظهارات وکیل جوان، بازپرس شعبه ششم دادسرای جنایی پرونده را برای رسیدگی به دادسرای ویژه جرایم پزشکی ارسال کرد تا با تشکیل کمیسیون پزشکی، علت مرگ زن میانسال مشخص شود.

انتهای پیام

روز درختکاری، بهانه‌ای برای پاسداشت حقوق شهروندی

منوچهر جهانیان – رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ در یادداشتی که آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار داد، با این مقدمه نوشت: از سوی دیگر استفاده بی­‌رویه از منابع انرژی فسیلی و مواد شیمیایی زیان­‌آور، بر شدت این آلودگی افزوده است. اما باید توجه داشت که امروزه کلان‌شهرهای بسیاری در سراسر جهان وجود دارد که با وجود فعالیت‌های صنعتی و ازدحام جمعیت، باز هم میزان آلودگی محیط زیست آنها به مراتب کمتر از تهران و کلان‌شهرهای ما از جمله اهواز، اصفهان، اراک، کرمانشاه، ایلام و … است. براساس مطالعات و پژوهش‌های صورت‌گرفته یکی از دلایل افزایش آلودگی علاوه برموارد مورد اشاره عدم توجه کافی به مساله محیط زیست و اثرات زیست‌محیطی می‌باشد که کمتر بدان پرداخته شده است.

در پی مطالعاتی که برای نخستین بار برای کاهش معضل آلودگی هوا در کشور انجام شد، برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران» در سال ۱۳۷۹ طراحی و به تصویب رسید تا بر طبق آن، هوای تهران ظرف مدت ده سال، به وضعیت مناسب و مطلوب دست یابد.

این طرح مشتمل بر هفت محور بود، استانداردسازی خودروهای جدید و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، معاینه فنی خودروها، بهبود کیفیت سوخت، گسترش و