۸۰ درصد موارد غرق شدگی خارج از طرح سالم سازی است

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علیرضا مغیثی روز پنجشنبه افزود: طبق گزارش جهانی در سال ۲۰۱۲ سالانه ۳۷۲ هزار نفر مورد غرق شدگی در دنیا روی می دهد، غرق شدگی سومین عامل مرگ در کودکان زیر ۱۵ سال بعد از بیماری های سل و سرخک است و جزو ۱۰ عامل اصلی مرگ در افراد زیر ۲۵ سال است.
وی اظهار داشت: در دنیا بیشترین غرق شدگی در حوضچه و سپس در آبگیر اتفاق می افتد و غرق شدگی در دریا و دریاچه ۷درصد کل مرگ های ناشی از غرق شدگی را تشکیل می دهد.
مغیثی ادامه داد: الگوی غرق شدگی در سه استان شمالی کشور بسیار متفاوت با سایر مناطق است، در این مناطق خانواده هایی که برای گذراندن تعطیلات و به قصد تفریح به شمال کشور سفر می کنند به طور ناخود آگاه درگیر این پدیده می شوند.
به گفته وی، سواحل شمالی کشور در استان های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن مجموعا ۷۴۰ کیلومتر ساحل که باید رودخانه های محلی را به این مقدار افزود، به طور سنتی به عنوان تفرجگاه عمومی مورد استفاده مسافران قرار می گیرند.
معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: غرق شدگی خطری است که جان مهمانان مناطق شمالی کشور را تهدید می کند. وسعت منطقه خطر بسیار است، به طوری که ۳۳۸ کیلومتر از این خط ساحلی، مربوط به مازندران، ۳۰۰ کیلومتر آن مربوط به گیلان و ۱۰۲ کیلومتر مربوط به استان گلستان است.
مغیثی افزود: هر سال تابستان آمار کسانی که بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده اند، مرتب از رسانه ها پخش می شود و مسئولان سعی می کنند به مردم راجع به این خطر هشدار دهند. اما شاید بسیاری ندانند که خطر غرق شدگی فقط در ساحل های شلوغ و مناطق طرح سالم سازی دریا نیست. بلکه بیشترین موارد غرق شدگی در مناطق خارج از طرح دریا و در مناطق خلوت و ممنوع شنا یا در زمان هایی که دریا طوفانی است و زمانی که مناطق حفاظت شده طرح سالم سازی دریا تعطیل است، رخ می دهد.
وی ادامه داد: متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان که برای شنا و تفریح وارد آب می شوند به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در دریا و رودخانه با جریان تند آب و پدیده های خاصی مانند جریانهای شکافنده رو به رو و در این گونه موارد غرق می شوند.
مغیثی گفت: بر اساس ثبت های موجود، کل تعداد غرق شدگان در سال ۹۶، ۵۳۰ نفر بوده است که متاسفانه ۱۲۸ نفر ( ۲۴درصد) از آنها فوت شدند، از نظر جنسیت، از کل کسانی که دچار حادثه غرق شدگی شدند، ۷۳٫۴ درصد مرد و ۲۶٫۶ درصد زن بودند و از کل فوت شدگان این حوادث ۸۲٫۰۳ درصد مرد و ۱۷٫۹۷ درصد زن بودند.
وی افزود: ۶۰ درصد قربانیان غرق شدگی در این سال، زیر سن ۳۰ سال سن داشتند و ۱۱درصد از آنان، زیر سن ۱۰ سال بودند. در آمارهای جهانی گفته می شود که غرق شدگی دومین عامل مرگ در سن یک تا ۱۴ سال بر اثر آسیب های غیرعمدی است.
مغیثی تصریح کرد: رقم مرگ در محدوده سنی زیر ۱۵ سال ناشی از غرق شدگی در شمال کشور با توجه به ثبت های موجود ۲۱ نفر بوده است که ۱۶٫۴۱ درصد موارد مرگ را تشکیل می دهد که رقم قابل توجهی است.
معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تعداد کسانی که در محدوده سنی ۱۵ تا ۳۰ سال فوت شده اند، ۵۹ نفر بوده است که حدود ۴۶٫۰۹ درصد موارد این نوع مرگ را شامل می شود.
وی افزود: از کل موارد غرق شدگان، در محدوده خارج طرح دریا، ۱۶٫۷۹ درصد فوت شدند و ۶۳٫۰۲ درصد با احیاء نجات یافتند. نسبت توفیق در احیاء (نجات) در گروه سنی ۵۵ تا ۵۹سال بیشتر بوده است.
به گفته مغیثی، از کل غرق شدگان ۱۴٫۵۳ درصد در محدوده داخل طرح غرق شدند و ۷۹٫۸۱ درصد حوادث در محدوده خارج طرح بوده است.
اجتمام * ۹۰۲۲ * ۳۰۶۳

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا