۱۴۰۰بیمارتالاسمی درحوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر وجود دارد

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

محمد مهران امینی فرد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد بیمار تالاسمی در شهرهای ایرانشهر، دلگان، نیکشهر، چابهار، سرباز، مهرستان، فنوج، کنارک، قصرقند و بمپور شناسایی شدند.
وی ادامه داد: سه مرکز جامع خدمات بیماران خاص در حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در شهرهای ایرانشهر، نیکشهر و چابهار وجود دارد و همچنین بیمارستان ولایت سرباز نیز دارای بخش دیالیز است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر تصریح کرد: میزان مراجعان روزانه بیماران به مراکز ارائه خدمات بیماران خاص علوم پزشکی ۱۲۰ نفر است.
وی خاطر نشان کرد: حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر دارای بیشترین آمار بیماران تالاسمی در کشور است.
امینی فرد یکی از علت های وقوع چنین بیماری هایی را انجام ازدواج بدون در نظر گرفتن آزمایشات قبل ازدواج عنوان کرد و افزود: ۵۵۰ عاقد محلی که بدون در نظر گرفتن آزمایشات قبل ازدواج به جاری کردن عقد اقدام می کنند و همچنین مقاومت خانواده ها در خصوص سقط جنین تالاسمی ماژور از جمله علت های آمار بالای این بیماری در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر است.
وی گفت: تنها راه جلوگیری از بیماری تالاسمی انجام آزمایش های قبل از ازدواج است که انتظار می رود جوانان قبل از ازدواج آزمایش های مربوطه را انجام دهند.
به گزارش ایرنا تالاسمی یک بیماری مادرزادی است که در بدن این نوع بیماران هموگلوبین سالم به اندازه کافی ساخته نمی شود و به دلیل شکسته شدن مرتب گلبول های قرمز خون فرد دچار کم خونی می شود.
از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.
سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی ۲ کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
۹۹۱۴**۳۲۱۳

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا