چراغ سبز شورای نگهبان به ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری

عباسعلی کدخدایی روز گذشته در نشست خبری و در پاسخ به سؤال «ایران» افزود:  در حال حاضر بررسی شاخص‌های «رجل سیاسی»، مدیر و مدبر بودن به عنوان شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مد نظر داریم که گزارش آن بزودی اعلام می‌شود. کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگر« ایران»و اینکه با توجه به سیاست‌های کلی انتخابات عنوان رجل سیاسی به زن‌ها هم اتلاق دارد یا نه، گفت: زنان می‌توانند در انتخابات آینده ریاست جمهوری به عنوان نامزد ثبت نام کنند، ولی موضوع رجل «سیاسی- مذهبی» در شورای نگهبان هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب بحث شاخص‌های رجل سیاسی، مذهبی را در دست بررسی داریم و به طور قطع دنبال این هستیم که بتوانیم معیارها و شاخص‌های روشن و شفافی  در این جهت اعلام کنیم.

کدخدایی درباره احتمال آماده شدن لایحه جامع انتخابات  و استفاده از آن در انتخابات 96 گفت: دوستان ما در دولت گفته بودند که چون محتوای این لایحه مفصل است، فعلاً فرصت نمی‌شود که به انتخابات آینده برسد، مجلس هم الان درگیر لایحه برنامه ششم و بعد از آن درگیر بودجه ۹۶ است اما این امیدواری را دادند که برخی نقایص موجود را در قالب طرح اصلاح قانون انتخابات حل کنند.


کدخدایی درباره اعلام آمادگی وزارت کشور برای به‌کارگیری 10 هزار صندوق رأی الکترونیکی، گفت: ما همکاری خوبی با وزارت کشور داشته‌ایم و جلسات کارشناسی مختلف و همچنین مکاتباتی انجام گرفت که این همکاری‌ها رو به جلو است. وی افزود: درخصوص احراز هویت قبلاً هم گفته‌ایم که به شرط تأمین شرایط امنیتی، احراز هویت می‌تواند در تمام شعب صورت گیرد که وزارت کشور در تلاش است این موضوع عملیاتی شود.

درخصوص صندوق‌های الکترونیکی به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم، ولی احتمال می‌دهیم در بعضی صندوق‌ها این موافقت‌ را انجام دهیم که منوط به جلسات کارشناسی و موافقت اعضای شورای نگهبان است. برای استفاده از صندوق‌های الکترونیکی باید شرایط کافی وجود داشته باشد تا انتخابات ریاست جمهوری را تحت‌الشعاع قرار ندهد. کدخدایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیراً شاهد این هستیم که توسط برخی تریبون‌ها به عنوان مثال مجلس مطرح می‌شود که فتنه باید فراموش شود.

آیا شورای نگهبان هم قصد دارد فتنه را فراموش کند یا اینکه در احراز صلاحیت‌ها آن را مد نظر دارد، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند 9 دی در تاریخ ماندگار خواهد شد. 9 دی پاسخی به حوادث 88 بود. اینها قابل فراموش شدن نیستند. در جایی که ملاک قانون داشته باشیم، آنها هم مد نظر شورای نگهبان خواهد بود.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا بستگان در بررسی صلاحیت افراد مورد نظر شورای نگهبان هستند، تصریح کرد: در رابطه با بررسی صلاحیت افراد موارد مربوط به خود افراد است. مگر در قانون ذکر شود که باید پیگیری به عمل آمده باشد. مانند بحث مباشر و سبب در قانون مجازات که قانون اجازه دهد بستگان فرد هم مورد بررسی قرار گیرند. وی درباره اینکه یکی از همکاران وی در شورا منشور حقوق شهروندی را انتخاباتی خوانده است، آن اظهار نظر عضو شورای نگهبان را نظر شخصی خواند و گفت: تا زمانی که مصوبه‌ای برای ما از سوی مجلس یا هیأت وزیران ارسال نشود، فارغ از اظهار نظر رسمی هستیم.