همسان سازی بازنشستگان ۱۲هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا روز شنبه در جلسه ای با اعضای کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اظهار داشت: مدیریت منابع مالی در سازمان تأمین اجتماعی و تعیین اولویت اختصاص منابع با جدیت پیگیری می شود.
وی اضافه کرد: پرداخت حقوق بازنشستگان اولین اولویت است و سایر تعهدات در اولویت های بعدی قرار دارند.
زدا تصریح کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان از مسائل بسیار مهم برای سازمان تأمین اجتماعی محسوب می شود.

* سه میلیون و ١۵٠ هزار نفر از بیمه شدگان بسته حمایتی می گیرند
وی تصریح کرد: امروز مبلغ بسته حمایتی برای ۳ میلیون نفر بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی به حساب آنها واریز می شود و فردا نیز برای ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر دیگر از بیمه شدگان واریز خواهد شد.
وی با بیان اینکه تا پایان سال ۳ مرحله دیگر از این بسته های حمایتی به افراد مشمول ارائه می شود، گفت: بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی که حقوقی کمتر از ۳ میلیون تومان دریافت می کنند، ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هستند که پس از تبادل اطلاعات با سایر سازمانها و حذف همپوشانی ها مقرر شد که بسته حمایتی به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر ارائه شود.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه مرکز ارتباط مردمی سازمان تأمین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ پاسخگوی سوالات احتمالی درباره بسته حمایتی است، گفت: در مرحله قبلی به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مستمری بگیر سازمان تأمین اجتماعی بسته حمایتی ارائه شد.
زدا درباره پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: مکانیزم پرداخت مطالبات این مراکز اصلاح شده و اختیار مدیران درمان استانها افزایش یافته است. شرایطی ایجاد شده است که منابع موجود به صورت عادلانه بین مراکز طرف قرارداد تقسیم شود.
وی ادامه داد: برای تهاتر بدهی سازمان تأمین اجتماعی به مراکز درمانی طرف قرارداد با مطالبات این سازمان از دولت در حال پیگیری هستیم.
وی خاطرنشان کرد: تعامل سازنده با تشکل های بازنشستگان و مستمری بگیران با جدیت دنبال می شود و برای اتخاذ راهکارهای مناسب به منظور برآورده شدن خواسته ها نیز از نظرات تشکل ها استفاده می شود.
مهدی درخشان، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی گفت: برای ارتقاء کیفیت خدمات درمانی و افزایش رضایتمندی مراجعه کنندگان، برنامه سقف گذاری خدمات سرپایی در مراکر درمانی تأمین اجتماعی درحال اجرا است.
وی افزود: بر اساس این برنامه پزشکان باید وقت معینی را برای معاینه و رسیدگی به بیمار اختصاص دهند تا رسیدگی و خدمات تشخیصی و درمانی با دقت و کیفیت بالاتری انجام شود.
درخشان سقف گذاری را دارای مبنای علمی و مبتنی بر تجربه های سالهای گذشته دانست و گفت: این کار از چند ماه گذشته آغاز شده و به مرور در تمامی مراکز به اجرا در می آید.
علی اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: سرپرست سازمان تامین اجتماعی تا کنون در مسئولیت های مختلفی که در سازمان تأمین اجتماعی بر عهده داشته عملکرد قابل تقدیری از خود به جا گذاشته است و اکنون نیز با توجه به چالش های پیش رو مسئولیت سنگینی را پذیرفته و بدون تردید در این مقطع حساس نیز به خوبی و با استفاده از توان و تجربه ارزشمند مدیران و همکاران، این سازمان بزرگ را مدیریت خواهد کرد.
وی با تقدیر از اقدامات و تلاش های صورت گرفته برای پرداخت بسته حمایتی بازنشستگان و بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: پرداخت حقوق بازنشستگان و همچنین پرداخت حق بیمه مربوط به بیمه تکمیلی این عزیزان در موعد مقرر و به خوبی انجام شده است.
رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی بازگشت چک های ارائه شده به بابک زنجانی را از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته عنوان کرد و گفت: با این کار ارزشمند توجه و اولویت حفاظت از اموال کارگران و بازنشستگان در سازمان تأمین اجتماعی به خوبی مشخص شد.
بیات با اشاره به بررسی بودجه سال آینده کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت: پرداخت مطالبات تأمین اجتماعی، همسان سازی حقوق بازنشستگان و واریز نشدن سهم ۹ بیست و هفتم درمان تأمین اجتماعی به خزانه خواسته های اصلی بازنشستگان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.
اجتمام* ٧٢۶٨*۱۱۹۳

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا

باید منابع حوزه سلامت را منطقی هزینه کنیم

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، سعید نمکی روز شنبه در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور که در مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، افزود: اگر دارویی در داخل کشور تولید می شود، نباید داروی خارجی را با ۵ برابر قیمت داخلی وارد کنیم یا اگر تولید تجهیزات پزشکی داخلی در عرصه فعال است، آن تجهیزات را با واردات مشابه خارجی نابود نکنیم.

* دو دستاورد دولت یازدهم و دوازدهم
وی بیان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم، دو دستاورد بزرگ داشت؛ یکی برجام که توسط ترامپ پاره شد و دیگری طرح تحول نظام سلامت بود و نباید اقدامی کنیم که این طرح متوقف شود. البته از دو طریق می توان این طرح را متوقف کرد؛ یا با آن در بیفتم یا اینکه به گونه نادرستی آن را اجرا کنیم.
سرپرست وزارت بهداشت ادامه داد: مصمم هستم که طرح تحول نظام سلامت را با شدت بیشتری اجرا کنیم، چون این طرح مربوط به وزیر خاصی نیست؛ بلکه متعلق به دولت دکتر روحانی است، اما باید بسته های این طرح را به گونه ای بازنگری کنیم که بسته های اصلی مانند کاهش پرداخت هزینه از جیب بیماران در هزینه های کمرشکن بستری، کمک به بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را به شدت تقویت کرده و ضمن ساختارمند کردن این طرح، برای آن جایگاه تعریف کنیم تا با تغییر و تحولات سیاسی، تغییر نکند و از آسیب ها در امان باشد.

* مدعی العموم بیماران هستیم
نمکی اظهار داشت: برای خدمت به مردم آمده ایم و مدعی العموم بیماران هستیم، حتی بیمارانی که نمی دانند در حق آنها جفایی انجام شده و یا نشده است. مدیران دانشگاه ها و معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مدیون هستند که در مورد رسیدگی به موارد کم خدمتی به مردم، کوتاهی کنند. آنچه بعد از کار و خستگی من را به این میدان پرچالش کشید، هیچ انگیزه ای به جز خدمت به مردم نبود، بنابراین نباید از حق بیماران بگذرید و درخصوص اجحاف به بیماران، کوتاه نیایید.
سرپرست وزارت بهداشت افزود: نظارت ها در حوزه درمان را تقویت و به صورت سرزده از مراکز درمانی بازدید کنید و ببینید که با مردم چه رفتاری می شود. البته اکثریت پرسنل ما خدمت صادقانه به مردم دارند، اما اگر مواردی از تخلف دیدید، کوتاه نیایید و قاطعانه برخورد کنید و از حق مردم کوتاه نیایید، چون حق الناس را نمی توان جبران کرد و حتما در این دنیا پاسخ اعمال خیر و شر را می بینیم.
نمکی با اشاره به ضرورت تقویت نظارت ها بر بخش خصوصی، گفت: نسبت به همکاران ما در جامعه پزشکی کم لطفی های زیادی شده و همکاران پاک دست بسیاری داریم و جنگ تحمیلی را این همکاران ما اداره کردند. با این وجود بسیار نسبت به جامعه پزشکی جفا می شود و عزیزانی سال ها است که عمر و آسایش خودشان و خانواده شان را نصیب مردم کرده اند.
وی افزود: این افراد نباید بدنامی عده ای خاص را بکشند که بیشتر از حق شان می خواهند. البته ضمن نظارت مستمر، نباید مسائل خانواده را به بیرون ببریم. از انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی باید نمایندگانی معرفی شوند که با کمک آنها، مشکلات این حوزه برطرف شود. پزشکان خوش نام بیشتر از همه تاوان حیثیتی خطاکاران را می پردازند و اگر علف هرزی بر دامن این بیابان و گلزار پاکیزه است، باید آن را دور بیاندازیم. البته نباید جامعه پزشکی را بدنام کنیم.
وی بیان کرد: نباید قداست لباس سپید پزشکی را خودمان خراب کنیم. اعتقاد دارم که دانشجوی پزشکی روز اولی که لباس سپید پزشکی را می پوشد باید به آن به چشم لباس احرام نگاه کند تا مانند پروانه به دور بیمارش بچرخد. البته اگر انحرافی پیش آمده بخشی از آن مربوط به مدیریت ما از جمله در حوزه تعرفه است. بنابراین از حق مردم نگذرید و نظارت ها را با همکاری تیم هایی از انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی تقویت کنید و برای این نظارت ها، پروتکل تعریف کنید که از سلیقه پردازی در امان باشد.

* استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه سلامت
سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه باید از بخش خصوصی در حوزه سلامت کمک بیشتری بگیریم، گفت: متاسفانه در سال های گذشته ظرفیت بخش خصوصی را نادیده گرفته ایم. دولت نباید زیرساخت هایی که بخش خصوصی، داوطلب ایجاد آن است را گسترش دهد و باید درمان سرپایی را بر درمان بستری ترجیح دهیم، زیرا با هزینه ساخت ۴ تخت بیمارستانی می توان یک کلینیک تخصصی ایجاد کرد.
نمکی افزود: در توسعه باید درمان سرپایی اولویت وزارت بهداشت و درمان و بستری، اولویت بخش خصوصی باشد. البته ممکن است بگویید که بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در مناطق محروم تمایل ندارد که فکرهایی برای آن کرده ایم و با شیوه ای که بیمارستان قلب شهید رجایی را به بخش خصوصی می دهیم، نمی توانیم بیمارستان سراوان را به بخش خصوصی واگذار کنیم، بلکه باید برای آنها انگیزه و تسهیلات در نظر بگیریم و از آنها خرید تضمینی کنیم و اگر ضریب اشغال آن از میزان مشخصی کمتر است، باید خرید را تضمین کنیم و حتی تا ۳ سال برای این مرکز پزشک طرحی اعزام کنیم، چون برای دولت مقرون به صرفه است. بنابراین در مناطق محروم کشور نیز امکان استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی وجود دارد.

* همراهی حوزه بهداشت و درمان
وی اظهار داشت: همراهی تنگاتنگ حوزه بهداشت و درمان از موضوعات مهم و مورد توجه است. بنابراین نمی خواهیم همکارانمان در وزارت بهداشت به شکل جزیره ای کار کنند. چون بدون ارتباط تنگاتنگ بین حوزه های مختلف نمی توان مشکلات نظام سلامت را برطرف کرد و بهداشت و درمان باید در کنار همدیگر برای حل مشکلات برنامه ریزی کنند.

* راهی به جز اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده نداریم
سرپرست وزارت بهداشت گفت: از برنامه های پنجم و ششم توسعه، تکالیف قانونی بر جای مانده ای داریم. دلیل تاکید من بر استفاده از اصطلاح پزشکی خانواده این است که این یک کار تیمی است و نباید به نظام ارائه خدمت، به شکل پزشک محور نگاه کنیم و امروز روزی است که باید جامعه پزشکی با وفاق ملی در کنار همدیگر کار کنند. پزشکی خانواده، سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی، پرونده الکترونیک سلامت، تغییر نظام پرداخت از فی فور سرویس به DRG از جمله تکالیف قانونی هستند که بر جای مانده اند و باید تلاش بیشتری برای اجرای آنها داشته باشیم.
نمکی بیان کرد: بازدیدهای زیادی از سامانه های سیب و ناب داشتم و هفته گذشته در جلسه ای 5.5 ساعته، اجرای نظام ارجاع در استان گلستان را بررسی کردیم و مصمم هستم که حتما نظام ارجاع و پزشکی خانواده را در کشور اجرایی کنم چون در نظام سلامت و منطقی کردن هزینه ها، راهی به جز گذر از این معبر نداریم. در هیچ نقطه ای از دنیا با هر درآمدی حتی با درآمد سرانه 50 تا 60 هزار دلار نیز هر فردی نمی تواند برای دریافت خدمات به هر کجا که دوست داشت، مراجعه کند. باید در مسیر معقول و منطقی حرکت کنیم چون در غیر این صورت، اگر همه پول های دنیا را در حوزه درمان هزینه کنیم، پاسخگو نیست.
اجتمام*9482*1193

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا