روز درختکاری، بهانه‌ای برای پاسداشت حقوق شهروندی

منوچهر جهانیان – رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ در یادداشتی که آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار داد، با این مقدمه نوشت: از سوی دیگر استفاده بی­‌رویه از منابع انرژی فسیلی و مواد شیمیایی زیان­‌آور، بر شدت این آلودگی افزوده است. اما باید توجه داشت که امروزه کلان‌شهرهای بسیاری در سراسر جهان وجود دارد که با وجود فعالیت‌های صنعتی و ازدحام جمعیت، باز هم میزان آلودگی محیط زیست آنها به مراتب کمتر از تهران و کلان‌شهرهای ما از جمله اهواز، اصفهان، اراک، کرمانشاه، ایلام و … است. براساس مطالعات و پژوهش‌های صورت‌گرفته یکی از دلایل افزایش آلودگی علاوه برموارد مورد اشاره عدم توجه کافی به مساله محیط زیست و اثرات زیست‌محیطی می‌باشد که کمتر بدان پرداخته شده است.

در پی مطالعاتی که برای نخستین بار برای کاهش معضل آلودگی هوا در کشور انجام شد، برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران» در سال ۱۳۷۹ طراحی و به تصویب رسید تا بر طبق آن، هوای تهران ظرف مدت ده سال، به وضعیت مناسب و مطلوب دست یابد.

این طرح مشتمل بر هفت محور بود، استانداردسازی خودروهای جدید و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، معاینه فنی خودروها، بهبود کیفیت سوخت، گسترش و