تفکیک زباله های ویژه پزشکی و عادی در بیمارستان الزامی است

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری- اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وبدا)، محسن فرهادی افزود: بیمارستان ها، مراکز جراحی محدود، آزمایشگاه ها و مطب ها تولید کننده پسماندهای ویژه پزشکی هستند و بیمارستان ها باید دستگاه بی خطرکن داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه تفکیک و جداسازی پسماند ویژه پزشکی وظیفه کادر پزشکی و پرستاری است نه کادر خدمات، گفت: وزارت بهداشت آموزش های لازم را در خصوص تشخیص پسماندها برای افراد مرتبط با این موضوع ارائه کرده است.
فرهادی اظهار داشت: حدود ۹۳٫۸ درصد بیمارستان های کشور دستگاه های بی خطرساز دارند که طی آن به روش اتوکلاو، بار میکروبی به حدی کاهش پیدا می کند که کاملا استریلیزه می شود و بار میکروبی بیماری زا در پسماندهای عفونی از بین می رود و این روش نیز توسط سازمان جهانی بهداشت مورد تایید قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: در بیشتر بیمارستان های کشور تفکیک اصولی انجام می شود، اما در تهران هنگام انتقال آنها در خارج از بیمارستان، مجددا این پسماندها با هم یکی می شود. درخواست ما از شهرداری تهران این است که وسایل نقلیه و مکان مجزایی را برای پسماندهای بیمارستانی قرار دهد؛ زیرا تا زمانی که زباله های عادی با پسماندهای ویژه پزشکی تلفیق نشده اند، به عنوان زباله های عادی تلقی می شوند و اگر با هم تلفیق شوند دیگر مجاز به تفکیک آنها نیستیم.
معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: تفکیک زباله های بیمارستانی از مبدا مهمترین کاری است که بیمارستان ها در این خصوص باید انجام دهند و در این راستا افرادی باید بتوانند پسماندهای ویژه پزشکی و عادی را به خوبی تشخیص دهند و آنها را تفکیک کنند.
فرهادی گفت: هم اکنون در بیمارستان ها تفکیک پسماند در حال انجام است، اما انجام آن چند پیش شرط دارد؛ اینکه نوع این زباله ها را به خوبی بشناسند، کادر پزشکی و پرستاری در این زمینه مشارکت بیشتری داشته باشند و از همه مهمتر انگیزه آن وجود داشته باشد.
این مقام مسئول یادآور شد: تفاهمی میان معاونت بهداشت وزارت بهداشت و معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست منعقد شده که طی آن بی خطرسازی پسماندهای ویژه پزشکی و تبدیل آن به پسماند عادی مورد تاکید قرار گرفته است.
اجتمام*۳۲۲۹*۱۵۸۴

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا