اولویت وزارت بهداشت توسعه زیرساخت های سلامت درنقاط محروم است

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

به گزارش ایرنا سعید نمکی شامگاه چهارشنبه با حضور در صدا و سیمای مرکز خوزستان با اشاره به اهمیت طرح تحول نظام سلامت گفت: کاهش هزینه های بیمارستانی توسط بیماران یکی از اهداف طرح تحول نظام سلامت است که همچنان با جدیت ادامه دارد، یکی دیگر از اهداف این طرح کاهش هزینه درمان به ویژه درمان بیماری های سخت و توجه ویژه به بیماران سخت درمان و تشخیص زودهنگام بیماری های آنان است.
وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی توسعه بهداشت را یکی دیگر از اهداف طرح تحول نظام سلامت خواند و اظهار داشت: اگر در حوزه بهداشت سرمایه گذاری نکنیم سال ها بعد باید در حوزه درمان هزینه کنیم، اولویت دیگر وزارت بهداشت پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر دار است که البته محقق شدن این امر نیازمند همکاری بسیاری سازمان ها و دستگاه ها است.
وی در بخشی دیگر به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت : تا پیش از سال ۵۷ از هر هزار نوزاد حدود ۱۳۱ نفر پیش از یک سالگی و ۱۱۰ نفر پیش از پنج ساگی فوت می کردند.
نمکی افزود : همچنین از هر یکصد هزار زن باردار ۲۴۷ مورد تا پیش از اتمام دوران بارداری فوت می کردند اما در چهل سال گذشته شاهد کاهش چشمگیر این آمار بوده ایم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: تا پیش از انقلاب اسلامی حدود چهارده هزار و ۷۰۰ پزشک در کشور وجود داشت که نیمی از آنها پزشکان کشورهای دیگر بودند اما درحال حاضر تعداد پزشکان به یکصد و چهل هزار نفر رسیده و نه تنها به پزشکان کشورهای دیگر احتیاج نداریم بلکه از سایر کشورها نیز پذیرای بیماران هستیم.
وی تربیت نیروی جامع محور به جای بیمارستان محور را یک اصل مهم دانست و گفت: دانشجویان هر منطقه و استان باید متناسب با نیازهای همان منطقه تربیت شوند.
نمکی توضیح داد: از سویی دیگر توسعه پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان می تواند در شرایط سخت تحریم ها سبب حل بسیاری از مشکلات کشور از جمله حوزه درمان و بهداشت شود.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: در حوزه تولید دارو نیز برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا در پایان سال ۹۸ دیگر کمبودی در تهیه دارو برای بیماری های سخت درمان نباشیم.
چهار طرح بهداشتی و درمانی از جمله کلینیک ویژه (تیپ ۲ هزار) بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز ، مرکز غربالگری سرطان بیمارستان گلستان اهواز ، مرکز مراقبت های ویژه داخلی بزرگسالان و کودکان (ICU) بیمارستان گلستان اهواز و اورژانس استروک ( سکته حاد مغزی) روز چهارشنبه با حضور وزیر بهداشت در اهواز به بهره برداری رسیدند.
9887/6002

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا