اعتبار خرید ۴ تانکر آبرسانی برای عشایر خراسان شمالی تامین شد

این مطلب به صورت خودکار از وب سایت ایرنا استخراج شده و همه حقوق به آن سایت تعلق دارد.

محمدرضا قلی پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هم اکنون با ۱۱ دستگاه تانکر به عشایر استان آبرسانی می شود، اظهار داشت: خرید چهار دستگاه تانکر در دستور کار قرار گرفت که تاکنون یک دستگاه خریداری شده است.
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: اعتبار مورد نیاز برای خرید این تانکر ها توسط امور عشایر کشور و استانداری خراسان شمالی انجام می شود.

*۹۵ درصد عشایر خراسان شمالی از آب سالم برخوردارند
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه ۹۵ درصد عشایری این استان از آب سالم برخوردار هستند گفت: با تانکر های سیار به خانوار های عشایری استان آبرسانی می شود.
قلی پور افزود: برخی از خانوار های عشایری این استان که در مناطق قشلاقی در استان گلستان و مراوه تپه سکونت دارند از آب آشامیدنی سالم بی بهره هستند.
وی اظهار داشت: این خانوارها آب شرب را از رودخانه اترک تامین می کنند، بعضا آنان به آب سالم دسترسی ندارند.
وی با بیان اینکه با اداره امور عشایر گلستان جلسه هایی در این خصوص برگزار کرده ایم افزود: برای برداشت آب به خانوار های عشایری که در آن منطقه سکونت دارند مجوز حفر چاه عمیق داده می شود.
قلی پور افزود: پنج میلیارد ریال اعتبار برای حفر و تجهیز چاه عمیق در این منطقه مورد نیاز است که از اعتبارات استان نمی توانیم تامین کنیم.
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: ۲۵ درصد از چشمه های استان در مناطق ییلاقی جمعیت عشایرنشین بر اثر خشکسالی و کاهش میزان بارندگی ها، خشکیده اند.
قلی پور اظهار داشت: تامین آب آشامیدنی خانواده های عشایر و دام آنها در مناطق ییلاقی یکی از مشکلات اساسی این گروه از جامعه است.
براساس آمارهای موجود: خراسان شمالی دارای ۲ هزار و ۶۳۵ چشمه با دبی آب ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب است که تعداد کمی از این چشمه ها در مناطق ییلاقی عشایر استان واقع است.
وی گفت: با توجه به خشکسالی ها در این مناطق و نبود بارش برف قابل ملاحظه در آن مکان ها، بیشتر چشمه ها خشک و یا خیلی کم آب شده اند که پاسخگوی نیاز جمعیت عشایری نیست.
قلی پور اظهارداشت: اداره کل امور عشایر خراسان شمالی با برنامه ریزی های انجام شده تلاش می کند، نیازهای آب آشامیدنی را تامین کند تا مشکلی در تولید و ادامه فعالیت جامعه عشایری در مناطق ییلاقی ایجاد نشود.
پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می کنند.
هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‎ 38طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.
3007/ 6042

انتهای پیام /*

... ادامه خبر در وب سایت ایرنا